W międzyczasie

6 września 2009

jako ze ostatnie złodziejskie tematy nieco mnie zdenerwowały, a i znalazłem się w niedoczasie, wystąpiła luka w pisaniu. Może i dobrze. Odpocząć też trzeba i pomyśleć, ale na to konto zebrało się kilka tematów wartych odnotowania, więc upycham ten mix razem, choć waga różna.

1. Aleksander Zwycięzca
Zaczynam od gratulacji dla Aleksandra Bąka, za wygrany konkurs na logo powiatu kartuskiego. Info za Krzysztofem Bochnackim.

powiat kartuski logo

Okazuje się że i konkurs może się zakończyć dobrze. Kaszeby potrafią.

2. UOKiK 20
Nowe logo z okazji 20 lecia UOKiK autorstwa Małgorzaty Orzechowskiej, gratulacje,  wiecej prac tutaj. Info za Krzysztofem Bochnackim.

uokik logo
Prosto i czytelnie.

2. Starozakonna korona
Andrzej Pągowski stworzył logo promocyjne dla naszej armii, pisałem w o tym w krótkiej notce Tajne logo. Dyskusja o znaku na wielu forach była ostra do bólu (kto ciekaw znajdzie sporo).Pojawił się w tych dyskusjach temat korony, „carskiej” korony, którą jakiś „artysta” znalazł był w tym logo, a niejaki Kali przebił jeszcze większą ignorancją stwierdzeniem „Zamknięta korona, charakterystyczna dla obrządków starozakonnych i prawosławnych, wisząca nad głową orła.” Szkoda słów, tak żenujący brak podstawowej wiedzy że ręce opadają. Dla jasności – zamknięta korona symbolizuje pełną suwerenność.

3. Z bankowej fuzji
Połączenie Banku BPH z GE Money Bank dało dość dziwny efekt w postaci nowego logo. Dyskusje „co widać w znaku?”, nie co twórca chciałby, trwają i znajdziecie je w wielu miejscach w sieci.

nowe logo banku BPH

4. Na marginesie złodziei
Jak podaje tvn24 Wielka Anne Leibowitz, jedna z wielkich fotografii, pozwana do sądu za wykorzystanie cudzych zdjęć bez zgody autora. Autor żąda 300 tys dolarów.

5. Netyści czyli co?
Pojawiła się nowa inicjatywa ni to ruchu, ni to partii politycznej odwołująca się do internautów – Netyści. Efemeryda przypomina mi bliskodźwięczne „naturyści” a w założeniach nieco komunistyczny internacjonalizm w powiązaniu z hasłami rewolucji francuskiej, okraszeniem tego wizją netspołeczności 2.0 do sześcianu. Ale ludzie nie takie hasła kupili… Może ja czegoś na starość nie kumam…
Na razie jedyny sensowny ruch w tym kierunku został zrobiony – Partia Piratów, przynajmniej wiadomo o co biega.

6. 100W ciemnota
Zgodnie z Dyrektywa Komisji Europejskiej od 1 września 2009 mają zniknąć tradycyjne żarówki 100 W, a do 2012 reszta. Niby wszystko ok, bo ekologia, dziura ozonowa i tym podobne duperelne tłumaczenia. Nie zmienia to jednak kilku kwesti:
1. jako grafik nie jestem w stanie przy tych „ekologicznych” świetlówkach pracować, niestety oczy tego nie tolerują na dłuższą metę.
2. Szumna ekologiczność dziwi skoro w owych nowych i ekologicznych jest rtęć.
3. Ekologiczne obiżenie ciepłoty powodowanej przez żarówki może miałoby i sens, gdyby nie to że gospodarstwa domowe to ledwie ułamek procenta, a co z resztą wytwarzaczy ciepła np w przemyśle?
4. rachunek ekonomiczny podobno przemawia za świetlówkami, ale… liczony w dłuższym czasie i bez uwzględnienia fatalnego wpływu na nasze oczy, zatem kosztów leczenia, ewentualnie rent inwalidzkich.
Do wszystkiego się można ponoć przyzwyczaić… do ślepoty też. Dobrze na tym wyjdą producenci i… okuliści.


Bakalarz:

Z logo A. Bąka to albo zawoalowana kpina, albo raczy Pan żartować. No chyba, że to po prostu koleżeński (?) podliz.

Przy jednoczesnym wyszydzeniu wszelkiego rodzaju sielankowo-obrazkowo-ilustracyjnych produkcji identyfikacji w niemal całej polskiej administracji lokalnej, ktoś ośmiela się chwalić to? Z uwagi na co? Że jest to tak samo sielankowo infantylna ilustracja jeziorka, trawki i łódeczki, jedynie tym się różniąca (a nie od wszystkich), że jezioro przybrało inicjał Kaszub?
Myślę, że są pewne granice braku obiektywizmu, nawet w stosunku do dobrego kolegi :)

Wypadało po prostu napisać prawdę: potrzebna była kasa, a wiadomo jakich mamy decydentów w gminach, powiatach, województwach, więc stało się.

Przyziemie nad chmurami,:

A taka ładna woalka była ;)

Jasne że żartuję. Technicznie lepsze od maziaji, ale na jotę nie zmienia to faktu że nadal mamy do czynienia z nieszczęsną modą na "jelenie na rykowisku". I wina leży tu po obu stronach. Mam też zastrzeżenia do świateł w typografii, pisania dużą literą obu słów wbrew regułom języka polskiego.

Co do prawdy, to ksiądz ś.p. Tischner mawiał że są trzy – prawda, też prawda i gówno prawda. Nie wiem czy występowanie w konkursie to "potrzeba kasy" przy tak nieobliczalnych na ogół decyzjach różnych jury. To raczej ślepej kurze ziarno.

Kain:

Jeśli idzie o żarówki 100W: popytałem architekta i jest zdania, że obecnie istnieją odpowiednio imitujące światło dzienne LEDy, że to już nie ciemnota w Oplach tylko świecenie na wysokim poziomie. Jest to jakimś rozwiązaniem dla Pana?

Przyziemie nad chmurami,:

Kain, bardzo dziękuję. Nie znam niestety efektów pracy przy LED, nigdy nie interesowało mnie to w takim zastosowaniu, ale może warto spróbować.

Nie zmienia to jednak tamtego, moim zdaniem, zamienienia siekierki na kijek, choć prawdę mówiąc chyba odwrotnie, sądząc i po ekologicznej rtęci, i efektach dla wzroku.

patrycju5z:

Czytalem ze firmy juz zaczynaja produktowac 99W zarowki.

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi