rysowanie ciołka
21 lutego 2020Skoro już zacząłem temat rysowania logo, przy okazji znaku miasta Wąbrzeźna, to i będę kontynuował, przy okazji kolejnego znaku dla porównywalnego wielkością miasta. Problem mniejszy i innego typu, ale jest.
Miasto Trzcianka (woj. wielkopolskie, 16 tys. mieszkańców) pochwaliło się nowym logo. Tutaj również inspiracją był herb miasta a właściwie nie tyle to inspiracja co interpretacja urzędowego znaku. Właściwie można spokojnie określić ten znak jako nową, uproszczoną wersję herbu miasta.
Tak wygląda nowe logo Trzcianki.
A tak wygląda herb miasta Trzcianki.
Można i tak. Sam pomysł z uproszczeniem bardzo źle narysowanego herbu nie jest zły, choć nie za bardzo widać tu jakieś głębsze przemyślenia przy tworzeniu logo. Czy rzeczywiście musiała być wersja powielająca herb aż tak? Można było przecież pójść w znak rysowany kreską, jednokolorowy. Jest co jest.
Zastanawia mnie jednak w tym wszystkim ta nieporadność rysunku ciołka i w herbie, i w logo. Ciołek to oczywiście miano herbu szlacheckiego z bykiem w tarczy. Obecnie używa się terminu „ciołek” w łowiectwie, na określenie rocznego samca żubra, łosia, jelenia lub daniela. Wróćmy jednak do rysunku owego byka w herbie i nowym logo. Przyznam, że w obu wypadkach bardzo nieporadnie są narysowane. Przy czym w herbie bardziej nieporadna anatomia niż w logo. Co wcale nie zmniejsza nieporadności w logo. Po lewej ciołek z herbu, po prawej z logo.
Porównałem te ciołki trzcianeckie z, na szybko znalezionymi, ciołkami z innych herbów. Jakaż ogromna różnica w rysunku i poprawności anatomicznej.
Na bazie tych opisanych miast, Wąbrzeźna i Trzcianki, zaczynam się poważnie zastanawiać nad jakością projektowania dla jednostek samorządu terytorialnego i pytam:
- Czy urzędy miast, zatwierdzające takie pasztety, nie zwracają uwagi na estetykę i poprawność wykonania własnych znaków?
- Nie weryfikują poprawności tego, co otrzymują od projektujących?
- Naprawdę liczy się tylko, że nowe, tanie i nieważne kto projektuje?
- Rozumiem, że w ramach urzędu może nie być osób potrafiących zweryfikować przedstawiane projekty, ale jaki problem poprosić o konsultację Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej czy któregoś z uznanych projektantów?
Szanowni Włodarze miast miejcie świadomość, że te znaki będą Was reprezentowały, a zatem wpływały na Wasz, nie tylko miasta, wizerunek. Miejcie także świadomość, że źle zaprojektowane znaki będą generowały problemy w posługiwaniu się nimi i dodatkowe koszty, prędzej lub później. Nie ma zmiłuj.
Podobne artykuły
Nieoficjalnym logo Trzcianki, przez wiele lat była syrenka (z trzcianeckiej fontanny): https://trzcianka.info/forum/legenda-o-trzcianeckiej-sarence co nie znaczy, że ciołka tu nikt nie lubi ;) Serwis trzcianka.info za logo obrał sobie także ciołka, ale nasz jest wzorowany na okresie międzywojennym.
Niestety… w urzędach liczy się „poczucie estetyki”, ale właśnie tych na samej górze, którzy mają nie wiele z wiedzy o projektowaniu, doborze barw, czy po prostu ogólnie grafice.
Sam się z tym zmagam i dobre, uznane pomysły w gronie profesjonalistów są odrzucane przez włodarzy. Niektórzy potrafią przyznać, że na czymś się nie znają i biorą do oceny takich, co jakąś wiedzę, albo choć trochę dobrego gustu mają. Niestety wciąż zbyt wiele jest pępków świata.