Orla mina

10 grudnia 2010

Coś ostatnio wciągnął mnie temat naszego Orła Białego, to i w wolnych chwilach sobie go kontempluję, może to orla grypa…

Patrzymy na ten herb lub godło nieomal codziennie przy różnych okazjach, a to na drukach urzędowych a to na banknotach mimochodem, czy też kątem oka. Opatrzył nam się na tyle że jest jaki jest. a jaki jest? zastanawialiście się kiedyś jaką ma minę nasz Orzeł Biały? Pewnie nie, a warto…

No to mała zagadka, nie zaglądać do źródeł, którą minę ma nasz ustawowy Orzeł Biały – 1, 2 czy 3 ? Czarne na białym, białe na czarnym, jak kto woli.

Heraldyczne przedstawienia orła, ale i lwa czy gryfa, miały za zadanie pokazać go w pozie groźnej z ostrymi pazurami, otwartym dziobem, lub pyskiem z kłami, wyciągniętym językiem. Miał straszyć, ostrzegać że jesteśmy, my pieczętujący się nim, groźni. A tu masz, minka bliskiego płaczu dziecka,  albo dobrodusznego w swej łagodności baseta, a może on zdeprymowany czym…. Nasz herbowy niestety ma minę nr 1. I jak tu się bać?. W sumie cała sprawa w oku, właściwie w rysunku oka, nie wiedzieć czemu miast groźnego mamy samą łagodność.  Może my taka kraina łagodności….

Ech, on to ma szczęście, jak nie korona niewiadomej prowieniencji, to mina… rozbrajająca.


Andrew:

no jak dobrze popatrzeć to tych spojrzeń tyle ile obrazków
na pierwszym patrzy płaczliwie na zachód, na 3 ze strachem na wschód
bardziej mi pasuje nr 2,5

Omacku:

Na pierwszym (na wszystkich) to on ma co prawda głowę skierowaną na zachód, ale łypie trwożliwie za siebie. A może na nas, Polaków, co my tu wyprawiamy?

JW:

Komentarz nie do artykułu lecz strony.
Może nie jestem najbardziej spostrzegawczy ale logo strony to się chyba zmieniło niedawno. I żadnego komentarza. Mi to nowe logo wygląda jak „o” z kropką. Czyli o co chodzi, czemu „o”?

:) jest kilka uzasadnień i odwołań, ale nie chce mi się pisać co twórca miał na myśli, spróbuj sam wydedukować :)

Rewelacja! Może ma taką minę bo widzi co się w Polsce dzieje ?

Wiedziałam, że nr 1. Ciekawe dlaczego?
Intuicja a może oczywistość. :)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi