łowicki folklor

6 czerwca 2011

Zadzwonił telefon, dzwonił Piotr, z pytaniem, czy wiem co to takiego „folklor łowicki”.  – no jasne że wiem – strój łowicki i wycinanki toż powszechnie znane, mniej gwara… Na co w słuchawce zadudniło śmiechem i padło – „już wysyłam linki, chyba zmienisz definicję”. Co poczytałem i języka zasięgnąłem, to i opiszę detalicznie.

Ano było jak zwykle, na jesieni łońskiego roku koncypowali w Łowiczu nad logo do  „folkloru łowickiego”. Koncypowali do marca i musi coś się odwyrtło , albo ktoś chciał dwa pelikany za ogony płatne z unii,  bo pan Burmistrz miasta Łowicza ogłosił  w marcu konkurs „na opracowanie jednolitego znaku graficznego (LOGO) marki „Folklor Łowicki”,  ale jak można przeczytać już w regulaminie była to przykrywka dla zupełnie innego logo, co wytłuściłem:

1. Regulamin określa zasady przeprowadzenia konkursu na stworzenie jednolitego znaku graficznego (LOGO) marki „Folklor Łowicki”, w ramach realizacji Projektu pn. „Folklor Łowicki – wdrożenie i promocja marki regionalnej Miasta Łowicza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 Oś III Gospodarka, Innowacyjność, Przedsiębiorczość, Działanie III.2. Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, Marketing i Promocja Produktów i „Marek” Regionalnych i Lokalnych nr wniosku o dofinansowanie WND-RPLD.03.02.00-00-413/10 zwanego dalej „Konkursem” oraz warunki uczestnictwa.

„6. Celem konkursu jest uzyskanie oryginalnego projektu LOGOTYPU, które stanie się oficjalną identyfikacją graficzną miasta i będzie przeznaczony do celów popularyzatorskich, reklamowych, korespondencyjnych i identyfikacyjnych.”

Część nadesłanych prac można obejrzeć na lowicz24.eu

Z pośród 67 nadesłanych na konkurs prac, po wnikliwej analizie, zdecydowano nagrodę w wysokości 2 tys. zł przyznać LOGO oznaczonym numerem nr 018, autorstwa Krzysztofa Gajdy.

logo Łowicza

Jakby kto miał wątpliwości o co kaman to już doinformowuję za tymże portalem lowicz.eu:

Nowe LOGO Łowicza przedstawia wybrane cztery główne elementy kojarzące się z miastem, wpisane w szablon okna. Wśród nich znalazły się: na błękitnym tle wieże bazyliki katedralnej, na zielonym – żółty trójkąt symbolizujący łowicki Nowy Rynek, jeden z trzech najstarszych, trójkątnych rynków w Europie, na czerwonym tle – motyw łowickiej wycinanki i na żółtym – błękitna wstęga symbolizująca rzekę Bzurę, nad którą położone jest miasto.

Folklor = bazylika, folklor =  trójkątny rynek, folklor =  rzeka. Ok, już kapuje,  ale ratusza nie dali. Toż Ratusz to folklor najbardziej łowicki. Na osłodę wycinankę dali, przynajmniej takie wrażenie mam po opisie, i nie tylko w dali chyba sygnecie, ale i w wystrzyżonych literkach. Trochę koślawo wystrzyżone, trochę… oj czepiam się, toż to najprawdziwszy folklor –  łowicki hand made folklor tempemy nożycamy.

Tak się zastanawiam czy w Łowiczu rozróżniają niuanse, a jak nie, to czy kogoś popytali kumatego, pewnie nie i pewnie też cały pomysł promocyjny, opiera się na owym znaku złotej kurze co złotych  jajek naniesie że hej, tak sama z sienie. Na razie zniosła jedno jajo.  A jak to z jajami lubią parami, kolejne  na forum, gdzie jakiś ambitny spec od logowatości doszukał się plagiatu, tego nagrodzonego „znaku”, uwaga… z logo windy Vista.

logo Windows
No ludzie trzymajta mnie, bo się ze śmiechu przewrócę, oj viśta vio rozumie, viśta vio .  … ale jaja.

Jeśli szukać inspiracji znakiem 4 polowym, to prędzej takim bliżej i czysto polskim, jak ten dla Opoczna, choć to dużo wyższy poziom:

Opoczno logoczy zupełnie w inną beczkę zerkając:

logo Trzebiatowaa swoją drogą ciekawostka ten słoń trzebiatowski czyżby aluzja do słonia Trąbalskiego Juliana Tuwima?

Był sobie słoń wielki – jak słoń.
Zwał się ten słoń Tomasz Trąbalski.
Wszystko, co miał, było jak słoń!
Lecz straszny był Zapominalski.

Można też doszukiwać się inspiracji  dużo dalej, lub bliżej zajrzeć na stronę Nasz Racibórz, gdzie logo co prawda trzypolowe tylko, ale idea jakaś podobna, choć też i jemu znaleźli antenata w Kansas City.

znaki Raciborza i Kansas CityJakby jednak nie patrzeć na ten łowicki logos, były inspiracje, czy ich nie było, to jednak trudno toto nazwać dobrze skrojonym, tak wykonawczo jak i symbolicznie. Ale misie, co wybrały, pewnikiem dumne z wyboru, a że dalej maliny dotrze do nich jak w nich ugrzęzną.

I wtedy znów się zrobi konkurs… może znów za unijne….


veronica:

trzebiatów ma swoją legendę ze sloniem.
coś jak poznań i koziołki, ale mając swój herb – nie wiem, czemu upierają się przy słoniu….

ciekawe, zechcesz tę legendę zaprezentować ?

„z pośród”? :/

zawsze lepsze niż „mimo śród” ;)

tomasz.o:

chyba „antenat” drogi Panie Andrzeju :)

Dzięki :) coś zjadłem literę.

Miki:

Nareście rozsądna i pełna analiza rzekomego plagiatu nowego logo Łowicza jaką rozpętał niejaki J.Rutkowski i Nowy Łowiczanin. Dziękuję panie Andrzeju za głos rozsądku. Szkoda tylko młodego człowieka który teraz musi przejść przez bagno zazdrości i nienawiści pana Rutkowskiego. Podobno pan ten przegrał w tym konkursie i potem dzwonił do wszystkich gazet i rozpowiadał, że to poważna sprawa bo nowe logo to logo Windowsa. Dziwię się (a może i nie), że Nowy Łowiczanin opisał tę sprawę w ten sposób. Szkoda, że nie dali dość do głosu rozsądkowi jaki Pan wykazał.
Pozdrawiam

[…] i jakimkolwiek. Oto Jacek Rutkowski, parający się grafiką komputerową w mieście Łowiczu, wykrył był plagiat, jakim jest, lub być może, nowy znak łowicki i trąbi o tym na wszystkie strony. O ile jedna […]

Anna:

to logo ma sens i jest nowoczesne…wyrazy uznania
Ps
Szkoda ,ze tego typu opiniami wymieniać się możemy gdzieś tam a nie np. na portalu naszlowicz.com.pl
Pozdrawiam

czy ma sens ? moim zdaniem nie ma, skoro miał być folklor. Czy jest nowoczesne? ani za grosz :)
PS.
Miło przeczytać że opiniami dzielimy się „gdzieś tam”…

Lowi:

To logo zastępuje burmistrzowi na pismach herb Łowicza. Czy tak powinno być?
Czy herb Miasta Łowicza z Pelikanami oficjalnie został już zdegradowany,a w zamian weszło to logo przypominające mieszkańcom, o ironio,wielką porażkę tej władzy: marnotrawstwo miejskiej kasy w Aquapark Błonie i renowację katedry i budowę willi dla biskupów.
Az tak włodarze Łowicza tracą… nawet instynkt samozachowawczy??

To jakiś horendalny pomysł! Logo nie jest od zastępowania herbu, który dodajmy, w przeciwieństwie do logo, jest znakiem oficjalnym i urzędowym. Jak pan burmistrz ma problem ze zrozumieniem co do czego i że kaleson na głowę się nie zakłada, to polecam szkolenie z tematu „herb a logo”, wystarczy napisać i umówić się.

[…] Pisałem niedawno o nowym logo Łowicza i tak się dobrze złożyło że miałem okazję ostatnio Łowicz odwiedzić. W mieście jest mini skansen – jedno oryginalne obejście łowickie, które można zwiedzać, a i załapać się na warsztaty wystrzygania wycinanek, haftu itp. […]

Szkot Zduński:

A łowicz ma swoja legende o pelikanach – do dzis zasuwaja na pieszo po Bz-d-urze ! KJG

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi