logoza sejmowa

2 października 2015

Po czterech latach użytkowania Sejm zmienił swoje logo, na nowsze. Co nie znaczy, że teraz jest lepiej.

stare i nowe logo Sejmu RP

Pomysłodawcą był, jak się okazuje, b. marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Wykonawcą Jerzy Janiszewski. Nie zamierzam oceniać samego logo, jako takiego, kupili to mają. Nie będę też się podniecał ile i za czyje to pieniądze. Mogę co najwyżej smutno skonstatować iż polski Sejm wstydzi się polskiego orła. Ich wstyd, nie mój. I nawet nie idzie mi o tego orła będącego oficjalnym godłem Polski. Jest w czym wybierać z orłów w tej naszej 700 letniej tradycji posługiwania się tym symbolem państwa. Senat mógł i ma, a Sejm uparł się na logosy, bo modne.

Ale przy okazji ruszyło mnie co innego. Szanowny Pan b. marszałek Sejmu i b. Minister Spraw Zagranicznych broni swojej decyzji, o nowym logo Sejmu, na Twitterze, w taki sposób:

Sikorski, Twitter

Zero refleksji po co Sejmowi Rzeczypospolitej logos w ogóle. A skoro już przywołał, te inne opracowania Janiszewskiego, to przypomnę, iż o identyfikacji MSZ pisałem, wytykając drutowego orła w negatywie, tu „negatywowy orzeł”. Logo prezydencji polskiej w UE, Janiszewskiego, też narobiło sporo szumu medialnego i to wcale nie po myśli zleceniodawcy, moje trzy grosze tu „logo prezydencji”.

W sumie można powiedzieć – jak szef zdecydował, kto robi, to broni. Co do tej najlepszości, Janiszewskiego, też mam dużą rezerwę, znam co najmniej kilkudziesięciu projektantów w Polsce przebijających tę jego najlepszość o nieba. Ale w końcu nie jest ważne, gdy się decyduje, ilu się zna projektantów w ogóle, a kogo się zna. Można i tak.

W psuciu identyfikacji kraju mamy więc krok następny, dzięki Panu Sikorskiemu.

PS
a jednak przyjrzałem się detalowi w logo, flaga na czubku, wychodzi, że czarna a nad nią kir… bo polskie barwy tylko w J. „Rzeczpospolita Polska” nadal maciupcia, jak zbędny dodatek. No i to wspaniałe trasowanie maźnięć…. Eh…. Ale ja się nie znam.

PS 2
te jajeczka, pod twittem Sikorskiego, rozbawiły mnie, w tym kontekście. Jaja panie, jaja.


Tomasz:

Jak dla mnie to nowe logo nie trzyma się kupy stylistycznie. Oczywiście pomijając sprawę potrzeby robienia logo w ogóle, a nowego w szczególności.
Doskonale napisane Andrzeju.

Ludio:

Gdybym był krzykaczem i pieniaczem, napisałbym, że to się kwalifikuje jako nadużycie władzy i podpada pod paragraf o złym rozporządzaniu mieniem.
Więc Sikorski na koniec przygody z parlamentem powinien trafić do prokuratury albo oddać 50 tys. z własnej kieszeni.

Sejm i Senat to jedna instytucja i szukanie na siłę odrębnych systemów identyfikacyjnych jest zwyczajnie głupie.

W tym kontekście pan Janiszewski okazał się być zwykłym, łasym na kasę, prostaczkiem. Profesjonalista wyjaśniłby bezsens podejmowanych działań i odmówił przyjęcia zlecenia.

marko:

.. czarna flaga a kto się czarną flaga posługuje.. dalej nie będę kontynuował niech sobie każdy dopowie ;) poza tym stare logo jest jakby bardziej spójne i estetyczne w odbiorze, a nowe jakby kilka bajek w jednym – misz masz, ile dasz tyle masz..

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi