ERA „docenia” ASP

15 kwietnia 2010

Konkursy na znak potrafią jednak człowieka rozbawić do łez.
Oto ERA ogłosiła konkurs na redesign swojego znaku. Dla studentów, absolwentów i profesorów ASP. Pomijam że, jak zwykle, mamy do czynienia z ostrym przegięciem w regulaminie – KAŻDY uczestnik pozbywa się na jego mocy praw majątkowych do projektu na rzecz ERY. Nie pierwszy to i nie ostatni wypadek konkursowy i olewanie praw Twórców, sorry, pozyskiwanie za friko cudzych pomysłów.

Ciekawsze, a wywołujące mój śmiech,  jest co innego. Na zapytanie jednego z zainteresowanych konkursem, dlaczego to to tak z tym przejmowaniem praw każdego uczestnika,  przedstawiciel ERY wyjaśnił tak oto:

„Konkurs skierowany jest do studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych.
Profesjonalni twórcy biorą udział w konkursie, który ma formułę zamkniętą (do konkursu zaproszono wybrane agencje graficzne).”

No i sprawa prosta jak drut, wychodzi, jakby na to nie patrzeć,  że absolwenci i profesorowie ASP to nie są profesjonaliści. Hahahaha. Pogratulować docenienia ASP.

O przejęciu praw majątkowych od każdego uczestnika naturalnie ani mru-mru.


To są jakieś największe kpiny!
Dla mnie to już wszystko jedno jak postrzegają ASP, ich sprawa, tylko o nich to źle świadczy, zresztą mam nadzieję, że po prostu nie mieli na agencje lepszej nazwy niż „profesjonalni twórcy”…

Ale to, że wszyscy zgłaszający mają przenosić majątkowe prawa autorskie do swoich projektów to jest jakiś niewytłumaczalny przekręt i dziękuję za zwrócenie uwagi na ten fakt. Szok!

W zeszłym roku skończyłem korzystanie z usług tej firmy i nie mógłbym być z tego, zwłaszcza w tej chwili, bardziej zadowolony.

Napisałem w sprawie tego punku regulaminu i otrzymałem odpowiedź:
„Dzień dobry.

W odpowiedzi na Pana zapytanie przytaczam stanowisko naszego Działu Prawnego.

„(…) zamiarem PTC przy takiej konstrukcji przeniesienia majątkowych praw autorskich jak w regulaminie nie jest pozyskanie praw i wykorzystywanie ich w sposób zagrażający interesom uczestników. PTC nie wykorzysta projektów, które nie zostały nagrodzone albo wyróżnione (…)”

Pozdrawiam,

Krzysztof Faraś”

No tylko czemu nie jest takie oświadczenie częścią regulaminu? To jest, jak to sie mówi, „krzywa opcja”.

Mówiąc szczerze dość ciekawe stwierdzenie. bo skoro nie chcą wykorzystać, to po co chcą przejąć te prawa? i na dodatek dział prawny tak odpowiedział??

[…] This post was mentioned on Twitter by Maciej Piątek. Maciej Piątek said: #ERA “doceniła” #ASP http://rdir.pl/92ywf ogłaszając konkurs na redesign swojego #logo … […]

Agata Łankowska:

Dzień dobry.
Czy istnieje instytucja, do której twórcy mogli by zgłaszać takie „regulaminy”? Czy istnieje prawo dotyczące konstruowania regulaminów do konkursów w których efektem pracy są również prawa autorskie?
Czy mamy jakieś możliwości wpływania na świadomość „ludzi z marketingu” – by uzmysłowić im, że jeżeli liczą na wysoki poziom prac to regulamin konkursu powinien chronić prawa autorskie twórców, a nie je unicestwiać? Jeżeli okażę się że to regulamin w tym przypadku stanowi prawo.

Niestety, nie ma możliwości odwołania się gdziekolwiek. Jedyna rzecz, jaką może twórca zrobić, poza zwracaniem uwagi organizatorowi, to nie brać udziału w takich konkursach. Inna sprawa że dowolność kształtowania regulaminów, na szkodę twórców, wynika również z ich przyzwalającej postawy i uczestniczenia.

swoją drogą dyskryminujące nieco dla tych, którzy nie są studentami ASP

[…] temu pisałem o konkursie Ery , Era docenia ASP, no i mamy rezultat. Konkurs na nowe logo Ery zakończony, wyłoniono zwycięzcę, nagroda […]

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi