2 x Łódź

8 października 2013

W krótkim dość czasie podesłano mi dwa nowe łódzkie znaki – WSIiU i PWSTiTwŁim.LSz.

Jako pierwszy piąta woda po Strzemińskim, czyli znak Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności.

łódzka Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności

Mówiąc szczerze spodziewałem się tego dalszego wysługiwania się alfabetem Strzemińskiego, od momentu pojawienia się znaku promocyjnego Łodzi. Niektórzy bez trendu i wzorowania po prostu nie wiedzą co zrobić.

Drugi znak, na szczęście, nie poszedł tym Strzemińskopodobnym tropem. Zamówiła go sobie, na urodziny 65 lecia, łódzka filmówka.

Szkoła Filmowa w Łodzi

Cytat za Dziennikiem Łódzkim:

Najważniejszym założeniem nowego logo było to, aby „nowa identyfikacja wizualna była absolutnie ascetyczna, bez esów floresów, ornamentów i zdobników”. Jak twierdzi rektor, choć logo wyrysowane jest z kilku zaledwie linii, to „budzi pewien niepokój, żyje, wydaje się raz być wklęsłe, innym razem wypukłe, trochę kojarzy się z kamerą otworkową, ale też z pomieszczeniem, zamkniętą przestrzenią, w której jest małe okno otwarte na świat”.

Nazwę nieco przycięto – Szkoła Filmowa w Łodzi – bo:

– Mieści się pomiędzy dwoma nazwami, których nie znoszę, czyli trudną do wymówienia oficjalną Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi im. Leona Schillera i skrótem „filmówka”, który kojarzy mi się z prostytutko-tirówką – mówił rektor.

Tak to niestety bywa z takimi rozbudowanymi nazwami, a i ich skróty, jak ten PWSTiTwŁim.LSz, bywają potworkami nie do posłużenia się.


Myślę, że raczej:
PWSFTiTwŁ im.LSz

czyli to samo napisałeś tylko ze spacją przed „im.” :) a tak serio w skrótach raczej nie występuje miejscowość i patron więc powinno być/było PWSFTiT

marek:

Przypomnę tylko, że oficjalnym skrótem nazwy szkoły jest nie podany wyżej w komentarzach i artykule,a PWSFTviT.

jeszcze lepiej :) i jak się w tym nie poplątać

Andrzej:

Jako łodzianin, też oczy przecierałem ze zdziwienia patrząc na PWSFTiT – było tak jak pisze marek – ale ja o czymś innym, co jest dość przykre – to tylko moje osobiste odczucia – a przykre jest to, że rektorowi „filmówka” kojarzy się z prostytutką – tirówką – nie wiem czy pan rektor chciał być trendy ? i cool ? ;( dla mnie przykre gdyż właśnie „filmówka” była / jest tą nazwą wolną i niezobowiązującą choć nie do końca – bo historyczną tak pod względem artystów jak i klimatu jaki tworzyła szkoła wśród nas poza jej murami – „filmówka” nie miała wtedy murów – teraz widocznie będzie mieć ascetyczne jak pragnie tego rektor – ale okna na świat w logo nie widzę, choć stare logo było graficznie trudne do zniesienia :)
pozdrawiam

chris:

Abstrahując od dyskusji o akronimie czyli skrótowcu (tu uwaga do Marka, który błędnie wspomniał o skrócie), Zauważyć należy, że ścięcia liter mają niewłaściwy kąt. Moim zdaniem rzecz jasna.

a właściwy, kąt w ścięciach, byłby jaki?

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi