w kółeczko

28 lutego 2014

Dwa nowe znaki i jeden chyba.Wszystkie trzy wykorzystujące koło, choć jeden niekompletne. I przy każdym pojawia się dylemat – minimalizm czy oryginalność.

Ale, zanim ową trójcę przedstawię, proponuję małą wycieczkę po krainie symboliki, konkretnie symboliki koła. Pomocnym materiałem będzie praca magisterska Magdaleny Skale „KOŁO ŻYCIA – historia, symbolika i znaczenie mandali na tle dziejów i kultur świata”, ASP Łódź. Z tejże pracy zaczerpnąłem poniższy rysunek wprowadzający.

Pierwszy dzień stworzenia, Liberum Chronicum SchedlaPierwszy dzień stworzenia świata według „Liber chronicarum” H. Schedla, XV w.

I jeszcze tylko mały cytat ze wspomnianej wyżej pracy Magdaleny Skale:

„Koło jako powracająca do siebie samej linia jest nie tylko najprostszą, ale i najdoskonalszą figurą. Łączy ono najwyższy spokój z najbardziej napiętą siłą i dlatego jest ono obrazowym przedstawieniem pełni i doskonałości. Ponieważ nie ma ani początku ani końca, jest obrazem wieczności.”

A skoro już mamy rozeznanie, w temacie koła, czas na prezentację znaków z jego wykorzystaniem.

Na pierwszy ogień imbryczek z konkursu. Tak mi się skojarzyło, z imbryczkiem, nowe logo warszawskiego Muzeum Azji i Pacyfiku, autorstwa Katarzyny Bojanowskiej. Oczywiście imbryczek gdyby miał dzióbek, a może lampa Alladyna… .

logo MAiP proj. Katarzyna Bojanowska

Więcej o nowym logo MAiP poczytacie na stronie STGU

Drugi znak podesłał Michał Marek Jankowski, za co bardzo dziękuję. Niestety brak wiedzy na temat autora tego logo.

Teatr Muzyczny ROMA, Łódź, czyli reminiscencja z PZU.

logo Teatru Muzycznego Roma ŁódźNapisałem reminiscencja, bo czyż nią nie jest?

logo PZU

Mam też jedną uwagę, do tego logo Teatru Roma, otóż skrót TM (Teatr Muzyczny) wpisany w literę-koło może być odczytywany jako ™ (Trade Mark), z racji swojej wielkości. Co oczywiście nie jest niczym złym, póki nie pojawi się przy tym logo znak ®.

O innych znakach polskich teatrów muzycznych poczytasz w materiale „muzyka łagodzi”. A jako, że te dwa powyższe znaki oparte są na kole przyszły mi na myśl, nie tak dawno opisane, znaki operowe – „wielkie O”. Tak na marginesie, przy okazji szukania dobrego pliku logo Teatru Roma trafiłem na dwa inne znaki – teatru i muzeum.

logo Teatru Powszechnego i Muzeum Pałacu Herbsta, ŁódźHm… .

Czas na trzecie kółko, a właściwie przełącznik off/on, czyli nowe logo  Pruszkowa autorstwa Studia Brandingowego Bakalie. I zacznę od cytatu ze strony pruszkow.pl:

Szukaliśmy formy jak najbardziej nowoczesnej i żywej, czytelnej dla dynamicznie żyjących, korzystających ze zdobyczy nowoczesności potencjalnych odbiorców.”

No i znaleźli.

Pruszkow logo, proj. Bakalie„Dzięki swojej prostocie bardzo nowoczesne i syntetyczne, lapidarne a zarazem pełne optymizmu logo. Nazwa miasta nabrała nowego znaczenia dzięki prostemu, zakorzenionemu w języku współczesnej ikonografii zabiegowi – litera „ó” jest zarazem symbolem „włącz” mówiącym o dobrym początku, starcie pewnej pozytywnej historii, innym dla każdego. Tym symbolem posługujemy się nieświadomie codziennie, w telefonach, komputerach, elektronicznych sprzętach. To logo dla nowoczesnego, dynamicznego, pełnego działań, nieznoszącego zastoju tak mieszkańca, jak i miasta. Zachęca do aktywności, włączenia się w życie miasta, bo tak naprawdę to ludzie, ich potencjał i wspólna energia mają olbrzymi wpływ na pozytywny obraz i odbiór rzeczywistości wokół.”

A teraz, dla równowagi, inny cytat, z komentarza Jakuba Kacprzaka, na Facebook:

Na konferencji prasowej władze Pruszkowa z rozbrajającą szczerością przyznały, że za nowym logo nie stoi żadna strategia

No i wszystko jasne, bo pstryczek elektryczek, włącz/wyłącz, ostatni gasi światło, jak  ktoś przytomnie zauważył. A tak dla porównania wrzucam zrzut ekranowy z wyszukiwarki Google.

zrzut ekranu

I to by było na tyle kręcenia kółkiem.


Paweł:

Logo Pruszkowa to chyba bardziej lokalny znicz, niż pstryczek elektryczek.

robku:

Pruszków… Pruszk-ow w ponglishu, już mamy Pruszkoff ;)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi