złotówka

28 lutego 2015

W roku 2011, czyli dawno temu, urządziłem zabawę projektową, książkurs, na symbol złotówki. Minęły kolejne dwa lata i w 2013 r., w wolnej chwili, sam postanowiłem się z tym tematem zmierzyć, opracować własną wizję tego symbolu. Przyszedł mi do głowy pomysł dość prosty – połączyć w jeden symbol dwie litery Z i Ł, przy czym zmodyfikowane  Ł obrócić 0 45 stopni tworząc strzałkę, o tak, jak niżej pokazałem.

pomysł na symbol złotówkiW efekcie zaprojektowałem taki symbol naszej złotówki, nieco przypominający ptaka.

symbol złotówki, autor ALW© Andrzej-Ludwik Włoszczyński

A tak symbol złotówki wygląda w zestawieniu z innymi symbolami walut, w wersji z jedną belką poziomą i dwoma.

symbole walut + złotówka

Poniżej symbol złotówki użyty w tekście.

użycie symbolu złotówki w tekścieW związku z tym, że symbol nie był projektowany do konkretnego kroju, w tym powyższym wypadku użyłem kroju Ubuntu, nieco zatem „odstaje”. Po kolejnych dwu latach wyciągnąłem projekt z szuflady i nieco poprawiłem. Poniżej wersja bliższa temu krojowi Ubuntu, w którym między belkami poziomymi jest większe światło.

symbol złotówki dla kroju Ubuntu, proj. ALW

© Andrzej-Ludwik Włoszczyński

I tak wygląda wtedy mój symbol złotówki w tekście.

symbol złotówki dla kroju Ubuntu, proj. ALW

Warto przy okazji przypomnieć, że w 2010 r. pojawił się oficjalny symbol rupii, waluty indyjskiej, w 2012 r. symbol liry tureckiej, a w 2013 r. rosyjskiego  rubla. U nas jakoś nikt nie myśli, na razie, o potrzebie takiego symbolu, choć chodzą słuchy , że były przymiarki, tyle, że nie NBP a podmiotu prywatnego. Pewnie szybciej przejdziemy na euro, niż doczekamy się symbolu złotówki.


Maciej:

Strasznie skomplikowane, szedłbym bardziej w taka strone:

Zauważ że wszystkie symbole, wychodzą z nienaruszonej litery

Macieju, 1/ ten komentarz puściłem Ci wyjątkowo, następne niestety już nie wejdą skoro „niepodam@maila.pl”
2/ toż ten pomysł to polska litera Ż

Magda:

Moim zdaniem nieczytelne. Lepiej wygląda z jedną belką :) Chociaż coś niedobrego dzieję się z literką „ł”. Całość wygląda trochę jak jakaś celtycka runa. Może warto skupić się na „Z”, aby zajmowała większą część znaku. „Wcięcia” przy poziomych belkach według mnie są niepotrzebne.

Magdo, 1/ piszesz „nieczytelne”, bo próbujesz zapewne czytać dosłownie skrót zł w znaku, a to tylko idea wyjściowa, tak jak ideą wyjściową dolara był skrót podwójnego S, od pesso. 2/ nie wiem czy warto skupiać się na Z, P, a może PLN, to jest projekt, który powstał sobie a muzom i raczej nie przewiduję dalszych nad nim prac. 3/ wcięcia zawsze można zlikwidować :)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi