"To są jakieś jaja!"

28 stycznia 2009

Cicho i lokalnie toczy się, a może już nie toczy, sprawa rejestracji logo Olsztyna, a sprawa to ciekawa, bo właściwie rejestracją nikt sobie głowy nie zawracał, do czasu aż… opamiętali się, że podobne logo już zarejestrował w Urzędzie Patentowym niewielki Cekcyn. Dla przypomnienia – konkurs na logo Olsztyna rozstrzygnięto w 1997 r. A co? spieszy się komuś? sprawa musiała się uleżeć… no i się uleżała.

logo Olsztyna logo Cekcyna

„To są jakieś jaja! – Janusz Wierzyński, olsztyński plastyk nie może się nadziwić porównując loga promocyjne Olsztyna i Cekcyna. – Zasady kompozycji są te same, układ elementów jest odwrócony, ale identyczny, a oba znaki są zrobione bardzo podobną linią.”

Ano, Panie Januszu, identyczne to one nie są i to widzi nawet dziecko, natomiast oparte na tym samym pomyśle i baaardzo podobne jak najbardziej.

Na tyle lokalnie i bez większego echa o tym, że na materiał Gazety Olsztyńskiej o sprawie, z marca 2008, trafiłem dopiero teraz, szukając informacji o tym co też Eskadra (sic!) zaproponowała władzom miasta Olsztyna. A zaproponowała… i zapowiada się wesoło, o czym donosi serwis TVP Olsztyn „Radosne sery i wiosenne latawce.” I tu wracamy do logo Olsztyna, a również rejestracji której nie było, bo:

„Eskadra planuje odświeżyć olsztyńskie logo, ale sama jeszcze nie wie w jaki sposób. Oby tylko ten delikatny lifting nie zaskoczył samych autorów projektu. „

Jeszcze nie wie jak, ale już wie że trzeba. Znaczy to, ni mniej, ni więcej, że sporu o rejestrację raczej nie będzie. Wychodzi, że ten lifting może być rzeczywiście bardzo potrzebny… z konieczności, bo:

„Urzędnicy z Cekcyna w 2004 roku skutecznie zarejestrowali logo gminy, które jest bardzo podobne do znaku graficznego Olsztyna.”

„Możemy używać tego znaku na wyłączność do 2014 roku – mówi Justyna Wilkiewicz z referatu promocji Urzędu Gminy w Cekcynie.”

Ciekawe tylko jak głęboki musi być lifting by nie było kłopotu z zarejestrowaniem znaku w UP?  Mam nadzieję, że tym razem nie będą czekali 11 lat. Moim zdaniem ten wspomniany lifting zakończy się całkowitym przeprojektowaniem znaku. Bo co tu liftingować? Ale ładniej brzmi słowo „lifting”, a płacić i tak przyjdzie drugi raz.


Anonymous:

Swoją drogą ciekaw jestem jak wygląda księga znaku, jestem z Olsztyna i już kilkukrotnie trafiłem na przedstawianie tego symbolu na zupełnie abstrakcyjnych tłach, które mogłyby być użyte jako przykład jak nie należy znaku używać. Beże przechodzące w brąz, błękity, czarny, biały i ostatni krzyk mody, czarny w połączeniu z kaszmirowym.

Hmm.

Przyziemie nad chmurami,:

Zaintrygowałeś mnie. Też jestem ciekaw i księgi i przykładów stosowania. Może ktoś podeśle?
mój mail: alw@post.pl

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi