stolice kultury

1 lipca 2011

U nas emocje związane z wyborem miasta Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przebrzmiały w miarę spokojnie, nie licząc wytykania Durczoka i mało eleganckiego zachowania jednej pani z miasta stołecznego.

Europejską Stolicą Kultury 2012 został Wrocław, co mi się akurat bardzo widzi, z sentymentu i nie tylko. Choć również szkoda mi  Katowic, bo dobry znak i Lublina.

esk 2016 Wroclaw logo

Zaraz po tym wybrano drugą Europejskiej Stolicy Kultury 2016 , zostało nią hiszpańskie miasto San Sebastian, co oczywiście wywołało również polemiki. Bo San Sebastian leży w kraju Basków, więc i tu zarzut politycznego wyboru.

esk 2016 San Sebastian logoJuż widzę jak esteci od ładnie wykreślonych ładnych, ale nijakich znaków będą kręcić nosem, że to nie pod sznureczek i bez kolorków ładniuchnych. A co tam niech ich głowa poboli.

Pył bitewny zatem opadł i zaczyna się nowa bitwa, o Europejską Stolicę Kultury na rok 2019.

Pierwsza w szranki stanęła stolica Bułgarii – Sofia,  prezentując swoją identyfikację wyłonioną w konkursie.

esk 2019 Sofia logoesk 2019 Sofia logo systemesk 2019 Sofia wizualizacja
Pozostali trzej finaliści konkursu.

finalista nr 2

finalista konkursu esk 2019 Sofia 1

finalista konkursu esk 2019 Sofia 2

finalista nr 3

finalista konkursu esk 2019 Sofia 3finalista konkursu esk 2019 Sofia 4finalista nr 4

finalista konkursu esk 2019 Sofia 5

finalista konkursu esk 2019 Sofia 6

O ile ten pierwszy projekt, wygrany, oparty na herbie Sofii jest ok, to niestety pozostałe daleko mu ustępują.

W sumie, jak na to zestawienie patrzę, to wychodzi że Wrocławski znak ma najwięcej witalności i energii, oby ją zachował do końca stolicowania. Wpadnę sprawdzić organoleptycznie.


zrobić coś sensownego z herbu Sofii to wielka sztuka. :) bo z tego co zauważyłem, to heraldyka miejska w Bułgarii i Rumunii dość często ucieka się do umieszczania w polu herbu jakichś lokalnych widoczków, co upádabnia całość do widokówki.

podoba mi się nawiązanie do głagolicy u finalisty #2, zwłaszcza że w wyrazie „SOFIA” występują symetryczne litery „S” i „I”. chociaż takie nabicie kółka na trójkąt niektórym się źle kojarzy… :\

We wrocławskim znaku najgorsze były te półprzezroczyste elementy imitujące ruch skrzydeł motyla, bo gdzieniegdzie próbowano owada „posadzić” na tle o kolorze innym od białego, a dobrze to nie wyglądało. Podejrzewam, że w książce opisującej identyfikację (jeżeli w ogóle takie coś istnieje, nie zdziwiłbym się, gdyby nie – graficznie cała nasza kandydatura była kiepska) jest zapis, że motylek ma być tylko na białym tle z zachowanym obszarem ochronnym. A przynajmniej taki zapis powinien powstać. Nie wszyscy o tym pamiętali, czego przykładem jest sama strona http://www.2016.pl (na FB kandydatury przyznano, że trwają prace nad serwisem spełniającym – w przeciwieństwie do obecnego – jakiekolwiek zasady dobrej i estetycznej strony internetowej).

blab:

A wrocław nie jest stolica 2016? A nie tak jak jest w poscie, 2012. Tak przynajmniej jest na logu, w linku i w ogole

Mówiąc szczerze sam się już zaplątałem, w jednych tekście czytam 2012, w drugim 2016 :) znaczy można sobie wybrać co kto woli ;)

trombolud:

„Wrocławski znak ma najwięcej witalności i energii”
Przepraszam bardzo w którym miejscu ta witalność i energia? Bo ja nic nie widzę, widzę natomiast ohydny znaczek, z koszmarnymi kolorami, logo Sofii jest o niebo lepsze od tego brzydactwa…

po prawej, 2 cm od góry, patrząc w lewo ;)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi