Raz orzeł raz herb

16 grudnia 2009

Pojawiła się właśnie nowa strona Pana Premiera. Media zadowolone podkreślają, że za jedyne 51 tys. zł, czyli 300 tys. taniej niż strona Pana Prezydenta. A mnie martwi jeden szczegół, jestem uczulony widać, mianowicie użycie symboliki państwowej. Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej jasno określa co i jak powinno być stosowane do oznaczania instytucji państwowych. Mówiąc w skrócie winien być to herb, zwany zresztą niewiedzieć czemu w ustawie godłem. Więcej nawet, Ustawa nie prezentuje żadnej innej jego wersji niż „orzeł biały na tarczy czerwonej”. Ale nasi włodarze od lat mają to nie specjalnie na uwadze. Takoż i nowa strona Pana Premiera zawiera gołego orła. Żeby nie było łatwo inna strona tejże Kancelarii herb Polski ma.
Top strony Premiera
top nowej strony Premiera

Stopka strony Premiera też zawiera orła, tylko nie wiem po co. Herb/godło winny być prezentowane z szacunkiem na topie. W stopce? i to tak, w kółeczku?
nowa strona Premiera RP stopka

A oto i Kancelaria z herbem,

top strony KPRM

tak wygląda top portalu o baaardzo długiej nazwie – „Portal internetowy Instytucji Pośredniczącej II stopnia dla Działania 5.1 Wzmocnienie potencjału administracji rządowej, Priorytetu V Dobre rządzenie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”. Uff, ktoś coś zrozumiał?

Wyzłośliwiam się na Premiera, ale u Pana Prezydenta też brak herbu /zwanego godłem/ i jeszcze śmieszniej, a może straszniej, bo brak barw narodowych zupełnie. Granatowe??
strona Prezydenta RP

Przypomnę, że jeszcze w lipcu prezentowałem tę stronę bez orła. Jakiś postęp jest. Tylko gdzie godło RP zgodne z ustawą?

Może wreszcie ktoś, na coś, się zdecyduje, ujednolici tę symbolikę i jej stosowanie przez najwyższe władze w tę lub wewtę. Może znajdzie się czas na poprawną ustawę i księgę herbu. Może… Na początek podpowiadam samouczek ze strony Dziennika Gazety Prawnej

Tym co chcą więcej „kwiatków” pooglądać podpowiadam opisywałem je w temacie Państwo jak korporacja cz.1 i Państwo jak korporacja cz. 2

PS a w Lublinie wygrał bocian.

PS Więcej o herbie RP na stronie projektu Orli Dom.


mlo:

Prawie tak ładne jak to :)

http://www.whitehouse.gov/

i zapewne podobieństwo przypadkowe

Anonymous:

tak się zawsze zastanawiam, jak interpretować to:

Art. 16. 1. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego.
2. Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej.

za: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2000.htm

Czyli jeżeli rozumieć stronę jako przedmiot … można zastosować stylizacje godła-orła-herbu itp.

co do premiera to dla mnie kopia whitehouse.gov dużo bardziej niż sam granat z prezydenta.

co do orzełka na prezydencie to była na początku sonda co chcemy obok napisu prezydent.pl, pierwotnie była wersja beta bez żadnego "sygnetu"

Przyziemie nad chmurami,:

Drogi Anonimie
ad art 16.1.-2. – traktować tak jak zapisano.

Strona to nie jest przedmiot w żadnym ujęciu. Nie ma czegoś takiego godła-orła-herbu".
Orzeł = godło
orzeł (godło) + tarcza = herb

Jeżeli, jak piszesz "to była na początku sonda co chcemy obok napisu prezydent.pl," to jest stokroć głupiej niż sądziłem. Rzeczywiście chyba wszyscy tę symbolikę mają w głębokim poważaniu, skoro aż trzeba sondy co należy umieścić na stronie głowy państwa. Horrendum.

Orzeł to nie żaden "sygnet" a godło.

[…] cz.2 Wełniana biel 2009 Nakazowy patriotyzm Prezydent bez godła Zrzędzenie listopadowe Raz orzeł, raz herb 2010 2+3D i orzeł 2011 […]

Nie lubię ani obecnego Prezydenta RP ani premiera, więc mmoja po części obrona jest dyktowana poprawnoscia merytoryczna, nie polityczną.
Jak ktoś wyżej zauważył sam orzeł, bez tarczy jest godłem. Jest możliwe i stosowane w heraldyce, od jej zaraniów, stosowanie samych godeł, bez tarczy. Spotykamy je szczególnie często w heraldyce angielskiej, ale w polskiej także. Liczne są średniowieczne pieczęcie z samym godłem herbowym i pieczęcie współczesne, urzędowe, także monety, gdzie Orzeł Biały jest pokazany bez tarczy – od XV w. do dziś. Sam orzeł od dawna występuje też na guzikach mundurów. Zastosowanie samego godła na stronie internetowej jest imho w pełni dopuszczalne, choć lepiej moim zdaniem było by zastosować godlo ze sztandaru prezydenckiego (otoczone wężykami generalskimi) dla indywidualizacji urzędu. Co do kolorystyki, to zapewne projektantom strony prezydenckiej szło o stonowany, elegancki charakter. Jeśli jednak jak wyzej napisano, jest to kalka ze strony prezydenta USA, to niemiłe mam wrażenie, że to kolejne podkreślenie naszej lennej zależności.
Natomiast w pełni zgadzam się z Autorem, w sprawie horrendalnej pomyłki w Konstytucji i Ustawie, nazywajacych herb Rzeczypospolitej z uporem maniaka godłem. Protestowali w tej sprawie wybitni heraldycy, z prezesem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, śp. prof. S.K.Kuczyńskim, bez efektu.

zgadzam się, a jednak „dwa słowa” dopiszę :)

Merytorycznie oczywiście jest zgoda co do ogólnego stosowania herbu lub samego godła, ale pies jest pogrzebany w dwu drobiazgach:
1. Ustawa – gdzie w niej jest przedstawione samo godło?
2. Z racji powagi urzędu, jak i jego usytuowania w strukturze Państwa, jest to moim zdaniem ważne by na jego witrynie widniał herb, nie samo godło, a jeżeli już godło to w polu czerwonym.
Co do jednego bym się jednak mam wątpliwości, propozycji „by zastosować godlo ze sztandaru prezydenckiego (otoczone wężykami generalskimi) dla indywidualizacji urzędu.”. Sądzę że taką indywidualizację można uzyskać właśnie herbem, innym instytucją pozostawiając samo godło. Ale też w sumie obaj możemy sobie pogdybać i mieć własne zdanie skoro brak skodyfikowania co, po co i do czego.

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi