Jaki wyrys granic

14 czerwca 2009

Problem z wyrysem granic w znaku „systemu Poland OK” pojawił się w mailach i w dyskusji na GL, bo temat nabiera coraz żywszych rumieńców. Czy ten, użyty przeze mnie, jest adekwatny do rzeczywistości? Od razu wyjaśniam – nie jest. Ten kształt, jaki wybrałem, dobrze wpisywał się w koło i dawał wrażenie równowagi czerwieni i bieli. Czy jest idealny? zapewne jeszcze nie, warto jeszcze poszukać, choć nie będzie to proste. Pogodzić totalne uproszczenie obrysu powierzchni kraju w powiązaniu z kołem i nie zabrnąć w maliny nieczytelności, ot wyzwanie.

Poniżej 6 wersji, z wielu możliwych, jak ten obrys może wyglądać w uproszczeniu:

Zielona kropka wskazuje ten użyty przeze mnie. Jak widać jest dość dowolną swobodną interpretacją, choć dla nas, Polaków, czytelną. Ważniejsze jednak czy tak czytelny będzie dla cudzoziemca, zatem bliżej czy dalej od rzeczywistości?

Poniżej, dla odmiany, efekt wpisania tych powyższych wyrysów w czerwone koło. Zależnie od kształtu będzie to lepiej, lub gorzej, siedziało w czerwonym polu.

Zauważcie, że najbardziej zbliżone do rzeczywistości wyrysy, na samym dole, nie tylko nie siedzą dobrze w czerwonym polu, ale i sprawiają wrażenie „nie Polski”, ale może to tylko mnie się tak wydaje. Prawidłowe pochylenie też nieco zaburza, jeśli nie jest podparte literą po boku/bokach, jak w wersji „Poland OK!”

HM… Swoją drogą, ciekawostką jest fakt, iż rysując Polskę z pamięci i w uproszczeniu, bez zaglądania w mapę, zawsze wychodzi nam taka właśnie „kieszonka”. Spróbujcie sami. Czyżby jednak następowało odwołanie do zakodowanej matrycy dotychczasowych, gdzieś widzianych, uproszczeń? A może to zadziała i u cudzoziemca?

PS temat, po maluśku, staje się samograjem i zaczynam się obawiać, że zdominuje blog :) tym bardziej, że co i raz pojawiają się nowe spojrzenia, uwagi do których wartało by się odnieść, bardziej szczegółowo.

Powiązane: Polska jest OK, system Poland OK


kasprzyk:

niech zdominuje wszakze to sprawa wagi panstwowej :)

Anonymous:

Witam Panie Andrzeju,
czy jest Pan pewien że taki symbol zarysu Państwa Polskiego w czerwonym kole już w Polsce gdzieś nie funkcjonuje?? Pytam bo jakiś czas temu przeczytałam jedna z Pana notatek tu na blogu a po tygodnu zobaczyłam ten symbol w naszej TV. Miałam zapamietać gdzie i w jakich okolicznościach ale niestety umknęło mi to z pamięci i nie mogę Panu powiedzieć. To jest dość prosty znak i ktoś już wpadł na taki pomysł. Piszę to w dobrej wierze, i poinformowaniu Pana ze ja już to widziałam.
Pozdrowienia z Mazur
M.Ć.

Przyziemie nad chmurami,:

Miło że z Mazur, pozdrawiam Mazury aspirujące do listy cudów świata, trzymam kciuki.

Pewny to raczej być nie mogę :) w końcu, jak sam piszesz, to jest dość prosty znak wykorzystujący charakterystyczność granic, a znaków z naszymi granicami zatrzęsienie. Na ile ten odróżnia się od tamtego nie mam pojęcia, póki nie postawimy obu obok siebie. Jednego za to jestem pewien iż rola/funkcja jaka chcę mu przypisać, owa zabawa w pozytywne słowa, dotąd nie były eksplorowane i tu jestem pierwszy ;)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi