dwa w jednym
23 września 2013Pisząc pierwszą część materiału o nowej identyfikacji NBP pokazałem jej dość zawężony obraz. Tak to bywa czasem, że rzeczy oczywiste umykają gdzieś i wydaje się, że ich nie ma. Szukałem, nie znalazłem, a dzięki podpowiedzi Leszka Bielskiego już mam,bardzo dziękuję, na stronie NBP jest wszystko jak należy. Przypomniał mi się wierszyk o panu Hilarym, toż byłem na tej stronie NBP i… ślepota, nie zauważyłem tych linków do skróconej księgi i fotek poglądowych. Przyjrzyjmy się zatem tej identyfikacji, od razu zaznaczam trochę wybiórczo.
Zafrapowała mnie, ujęta w tej identyfikacji, kwestia godła państwowego. Jak widać na powyższej wizualizacji godła tam ani śladu. Godło pojawia się w jednak księdze znaku NBP, w Rozdziale I znak NBP, pkt 17 znak zestawiony z godłem (str. 18).
W komentarzu, pod poprzednim materiałem o nowej identyfikacji NBP, Lama zacytował fragment opisu znajdującego się na tej karcie:
„17. Znak zestawiony z godłem
Znak NBP może być zestawiony z godłem Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku znaku w kolorze podstawowym – Rys. 1 należy stosować prawidłową, pełnokolorową wersję godła, zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (z późniejszymi zmianami).
W przypadku znaku w wariancie monochromatycznym – Rys. 3. należy stosować prawidłową, monochromatyczną wersję godła, zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (z późniejszymi zmianami)1.
1 Źródło godła: http://www.poland.gov.pl/„
Pozwoliłem sobie w tym cytacie wytłuścić dwa istotne elementy, do których warto się odnieść.
Sprawa pierwsza – akapit „Znak NBP może być zestawiony z godłem Rzeczypospolitej Polskiej.”. Przyznam, bez bicia, nie rozumiem tego zapisu, co Twórcy, przy wsparciu nadzoru artystycznego, w składzie: Andrzej Heidrich, Andrzej Pągowski i Konstanty Przybora, chcieli przekazać, że białe jest białe bo białą farbą malowane? Toż oczywistością jest iż każdy znak firmowy może być zestawiony z herbem RP. Więcej, to nie z księgi znaku instytucji a księgi herbu RP powinna wynikać ta możność/dopuszczalność, całkowita lub ograniczona warunkowo. Pytanie po co?
Sprawa druga – „należy stosować prawidłową, monochromatyczną wersję godła, zgodnie z Ustawą …”. I tu przyznaję zastrzelili mnie, więc w te pędy próbowałem zweryfikować, znaleźć tę „prawidłową, monochromatyczną wersję godła”. Klops totalny. Nie istnieje bowiem, w tejże Ustawie o godle, żadna wersja monochromatyczna herbu Rzeczypospolitej! I nigdy nie istniała. Zatem odwoływanie się do Ustawy jest całkowicie nieprawdziwe i wprowadzające w błąd. Co łatwo sprawdzić na stronie Sejmu. Powiem więcej, wariant monochromatyczny herbu RP , w takim ujęciu jak zaprezentowane w księdze znaku NBP – skala szarości, nigdy nie powinien być stosowany. Prawidłowym odwzorowaniem herbu w tym wypadku jest wersja achromatyczna ze szrafowaniem, pisałem o tym w materiale Czego brakuje?, na stronie projektu Orli Dom:
Ale takiej wersji oficjalnie też nie ma, w Ustawie jej nie znajdziecie.
I sprawa trzecia – o co właściwie chodzi na tej karcie? Prezentowane jest możliwe zestawienie herbu RP + znak NBP, lub godło Orła Białego + znak NBP. Tylko po co? Mamy dwa warianty :
a/ twórcy chcieli pokazać oczywistą oczywistość, cytując klasyka, że znaki można zestawić. Ok, ale to wiadomo wszystkim.
b/ twórcy wykoncypowali super znak złożony z herbu/godła + znak NBP. Tyle, że to dwa grzyby w barszcz. Bo jeśli miał powstać taki super znak, to trzeba wybrać tylko jedn z wariantów. Albo NBP ma prawo, jak inne instytucje państwa, posługiwać się zgodnie z Ustawą o godle tylko godłem Orzeł biały (bez tarczy) w wersji barwnej. Ba, tylko Ustawa mówi o posługiwaniu się godłem przez instytucje państwowe i tylko godłem, nie ma mowy o żadnym współistnieniu z innym znakiem instytucji, na dodatek godłem heraldycznym barwnym. Albo NBP nie jest zobligowana tą Ustawą i nie musi mieć godła, ale w takim razie tym bardziej nie musi mieć herbu RP. O co tu chodzi, dla jakich sytuacji właściwie to zaprojektowano? Tego niestety z dostępnego materiału nie da się wydedukować.
Przyjrzyjmy się jak te znaki zestawiono.
Odstęp między obu znakami wynosi 1/6 szerokości znaku NBP. Bardzo ciasno i po prostu nie ma czym oddychać. Aż się prosi by herb miał więcej przestrzeni wolnej. Niestety autorzy poszli na łatwiznę – jak po prawej stronie sygnetu jest 1/6, to i po lewej też. Dziwne to o tyle, że na stronie 5 tegoż księgi znaku mamy wyznaczone pole ochronne o szerokości 1/3 szerokości sygnetu NBP. Zatem odstęp, między herbem a znakiem NBP, jest o połowę za mały.
Czy jest wystarczający taki odstęp? Na pewno wygląda to lepiej, choć w swoim projekcie Orli Dom przyjąłem szerokość pola ochronnego (licząc od krawędzi herbu do krawędzi pola) jako minimalną 1/4 szerokości herbu. Co i tak daje większy odstęp między znakami, niż przyjęty w księdze.
A teraz warto postawić pytanie dlaczego wiążące ma być pole ochronne znaku NBP w takim zestawieniu? Prawidłowo odstęp powinno określać wyznaczone pole ochronne herbu RP, jako znaku ważniejszego, ale nie określa, bo go nikt nie wyznaczył w sensie oficjalnym i nigdzie czegoś takiego nie znajdziemy. Stąd biorą się właśnie pomysły wyznaczania godłu państwowemu roli zależnej, od mniej ważnych znaków z wyznaczonym polem ochronnym.
Żródło:
Skrócona wersja Księgi identyfikacji wizualnej NBP
- Księga identyfikacji wizualnej NBP – wersja skrócona (PDF, 4,3 MB)
- Księga identyfikacji wizualnej NBP – przykładowe projekty
Wykonawca: INNO Projekt + NPD.
Podobne artykuły
identyfikacja logo
Tagi: Bank identyfikacja Inno Projekt księga znaku Narodowy Bank Polski NBP super znak
komentarzy 7
masz rację Mareksy, to już mantra. Dziwi tylko że jak mamy do czynienia z godłem to nikt nie próbuje czegokolwiek sprawdzić. Nie dziwią mnie amatorzy, ale zawodowcy? Chyba się wezmę za wykłady na temat. Ktoś chętny? Yyyy – odpowiedziało echo.
„Albo NBP ma prawo, jak inne instytucje państwa, posługiwać się zgodnie z Ustawą o godle tylko godłem Orzeł biały (bez tarczy) w wersji barwnej. Ba, tylko Ustawa mówi o posługiwaniu się godłem przez instytucje państwowe i tylko godłem, nie ma mowy o żadnym współistnieniu z innym znakiem instytucji, na dodatek godłem heraldycznym barwnym.”
W odniesieniu do cytowanego tekstu i oferty wykładowej ;) Czy mogę prosić o pomoc??
Gdzie w Ustawie (a może raczej, w której poprawce) znajdę informację o tym, że godło to w końcu godło a nie herb???
Znajduję tylko poniższe:
„Art. 2.
1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na
głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami
złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.
2. Wzór godła Rzeczypospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 1”
A czy orzeł na tarczy to nie herb? Tak przynajmniej twierdzi moja literatura…
1/ słowo „godło” ma kilka znaczeń, np godło państwa, godło heraldyczne, w skrócie jest to znak, w tym wypadku państwa
2/ godłami w międzywojniu był herb, chorągiew i pieczęć RP, po wojnie zrezygnowano z dwu godeł i zmieniono w związku z tym l. mn. na l.poj.
3/ prawidłowo powinno być „„Art. 2. 1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest herb z wizerunkiem orła…”, choć przy braku 2 pozostałych godeł nie jest to konieczne.
Dzięuje za wyjaśnienie, ale drążąc temat:
czy godłem Rzeczypospolitej jest herb z godłem? Jakoś nie potrawię znaleźć jasnej definicji.
Czym zatem sie różni herb od godła?
PWN: godło, w heraldyce zasadniczy element herbu; znak rozpoznawczy, figura heraldyczna, umieszczane na tarczy herbowej.
Było w zamówieniu, to zrobili, a że bezmyślnie, a bo to pierwszy raz… I chyba nie napisałem tej ostatniej frazy pierwszy raz na Twoim, Andrzeju, blogu,prawda? ;)