Ustronie Morskie i konkurs
16 października 2011Dotarł do mnie regulamin konkursu na logo. Nagroda niewielka 2000 zł, ale nie o nagrodzie a o regulaminie napiszę, bo to przykład, kolejny z wielu, radosnej twórczości w tym gatunku. Pomijam tu zupełny brak założeń dla projektu, zwanych z angielska briefem. Ot, jest hasło i już, taka wprawka studencka.
Wójt Gminy Ustronie Morskie – Jerzy Kołakowski ogłasza konkurs na projekt pn.:
– Turystyczne logo gminy Ustronie Morskie.
Konkurs ma zostać przeprowadzony wedle regulaminu zawierającego i błędy i dziwności zarazem, więc popatrzmy na niego bardziej szczegółowo. A zaczyna się wesoło bo:
§2
Cel i przedmiot konkursu oraz procedura zgłaszania projektów
4. Udział w konkursie jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny.
Dalej już wesołości coraz mniej za to zaczynam się dziwić.
§3
Warunki, jakie powinien spełniać projekt Logo
1. Projekt Logo może występować w następujących wariantach:
a) logotypu będącego stylizacją literową nazwy „Gmina Ustronie Morskie”,
b) elementu graficznego będącego symbolem turystycznego charakteru gminy Ustronie Morskie,
c) połączenia obu elementów opisanych w poprzednich podpunktach,
d) projekt Logo musi zawierać dokładny opis znaku wraz z informacją dotyczącą wybarwienia poszczególnych elementów w formie próbnika koloru CMYK.
Ciekawostką powyższego jest pomieszanie form znaku z jego ze specyfikacją. Bo autor nie zauważył, nie zrozumiał, że zgodnie z punktem d) wystarczy dla spełnienia warunków opisać logo słownie dodając specyfikację wartości CMYK. Nie wie także co to jest próbnik kolorów, zapewne szło o próbkę/poglądowy wydruk koloru. Poniżej zaś mamy kolejny kwiatek z oślej łączki regulaminowej i to fajny.
2. Projekt Logo może być wykonany dowolną techniką.
Czyli jak dowolną, to może to być grawerunek w stali, forma kuta w marmurze, lepiona z plasteliny, haftowana krzyżykami lub wycinanka z papieru… oraz wiele, wiele innych pomysłowych technik.
4. Projekt Logo powinien nadawać się do różnorodnego wykorzystania (m.in. Web design, architeclural design, industrial design, video) oraz powinien zapewnić przejrzystą i łatwą do utrzymania strukturę bez względu na technikę wykonania.
O co autorowi idzie w punkcie 4. Ano skąd on ma wiedzieć, jak całe myslenie skupił na ctrl+C, ctrl+V. Architectural design to projektowanie architektoniczne, industrial design to nic innego jak projektowanie dla przemysłu więc o co biega w powiązaniu z tym logo?. Co to znaczy utrzymanie „przejrzystej i łatwej struktury„? zachodzę w głowę, skoro rzecz tyczy logo a nie systemu identyfikacji.
§4
Przebieg Konkursu
8. Zastrzega się, że Kapituła może dokonać warunkowego wyboru zwycięskiego projektu, tzn. uzależnić uznanie danego projektu Logo za zwycięski od wprowadzenia przez uczestnika konkursu określonych przez Kapitułę zmian projektu. Dokonanie przez uczestnika zmian wymaganych przez Kapitułę
i przedstawienie w ten sposób zmodyfikowanego projektu skutkować będzie uznaniem zmodyfikowanego projektu za zwycięski.
Czy mnie się zdaje czy organizator nie za bardzo wie co należy do zakresu tego konkursu? otóż jest to konkurs na gotowy projekt logo, do wyboru z przesłanych. Kapituła winna wyłonić zwycięzcę i przyznać nagrodę, potem ewentualnie można dogadywać się ze zwycięzcą co do wprowadzenia zmian, które mogą być: a) merytoryczne/niemerytoryczne, b) poprawiać/psuć projekt i Autor nie musi się zgadzać w wypadku psucia jego projektu na żadne zmiany, tym bardziej że to On ma prawa autorskie, do tego wrócę dalej, i firmuje to swoim nazwiskiem.
§5
Nagroda i pola eksploatacji projektu Logo
4. Organizator zastrzega sobie prawo do eksploatacji projektu Logo bez dodatkowego wynagrodzenia dla autora projektu, na następujących polach eksploatacji:
a) zwielokrotniania każdą możliwą techniką, w szczególności poprzez drukowanie, wykonywanie odbitek, przy użyciu nośników magnetycznych, magnetyczno – optycznych, cyfrowych, technik video, technik komputerowych i innych,
b) publicznego udostępniania, w szczególności na wystawach, ekspozycjach dla celów promocyjnych Organizatora konkursu, w katalogach i innych opracowaniach, w środkach masowego przekazu, a także wprowadzania do pamięci komputera, przesyłania za pomocą sieci multimedialnej, komputerowej, w tym Internetu.
c) opracowywaniu utworu, w szczególności jego przeróbek lub adaptacji.
Szanowny Organizatorze, autorze tegoż regulaminu – zastrzegać sobie możesz dowolne rzeczy jakie przyjdą Ci do głowy, ale to zastrzeżenie w sensie prawnym jest funta kłaków warte, a co za tym idzie nie niesie za sobą żadnego przejścia autorskich praw majątkowych na kogokolwiek. Prawo autorskie jednoznacznie określa formę przejścia praw autorskich. Zatem zgodnie z powyższym regulaminem autorskie prawa majątkowe pozostają przy zwycięzcy.
Ogólnie jest wesoło. Kolejna logochcica przeradza się w konkursidło. Ktoś pewnie zaliczy i odfajkuje temat mobilizowanie społeczności, albo reklama gminy.
A tak na koniec pytanie – czemu wszyscy się uparli na pisanie słowa „gmina” z dużej litery?
Podobne artykuły
konkurs logo
Tagi: autorskie prawa gmina nagroda próbnik regulamin Ustronie Morskie
komentarze 4
Nie pierwszy i nie ostatni raz okazuje się, że tęgie głowy w urzędach potrafią wymyślić zapisy niezgodne z przepisami wyższego rzędu.
wybrane logo przypomina mi troszeńkę kiedyś logo teraz herb (?) innej nadmorskiej krainy…
http://www.spolecznosc.stetinum.pl/pl/wiadomosci/inne_miejscowosci_wiadomosci/3_tys_zl_za_logo
http://www.bip.rewal.pl/
Po tym artykule z pewnością do konkursu nie przystąpię :D