Tauron z wiatraczkiem

24 listopada 2009

Biję się w piersi, jakoś umknęła mi w natłoku spraw zmiana znaku koncernu Tauron polska energia. Pamiętacie zapewne nieszczęście udające byka, i logo zarazem, autorstwa nie byle kogo bo Grupy A5/Totem, prezentowałem je na blogu w styczniu 2008 r pisząc tak:

Myślałem że to żart, ale to naprawdę logo dużej polskiej firmy. W iście amerykanskym stylu, co prawda mnie bardziej kojarzy się z nalepką, nie wiedzieć czemu, wina owocowego J23. No ale pono o gustach się nie dyskutuje.

Przy prezentacji nawet o mitologii było.

Jednak przemyśleli i po roku, w grudniu 2008 r zaprezentowano zupełnie nowy znak

Tauron logo

Owe bycze i klawe rogi, pierwszego znaku, zastąpiono wiatraczkiem

– symbolem elektrowni wiatrowej. Purpura wykorzystana w logo w cywilizacjach europejskich kojarzona jest przede wszystkim z kolorem królewskim.

cytat za nowa-energia.home.pl

Tylko czy ta purpura (magenta), to na pewno królewska purpura?
Ktoś może wie kto zacz autor?


baszek:

co do purpury…
http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_purpurowa

daleko nie trzeba szukac

m.gaca:

Czyli wg Wiki wiatraczek Tauronu to fioletowo-czerwony :) Wracając do logo – ten wiatrak na moje oko wygląda jakby miał się zaraz odkleić od znaku i runąć w przepaść po lewej stronie.

Przyziemie nad chmurami,:

Mówiąc szczerze bardziej niż odcień intryguje mnie to odwołanie do symboliki koloru, czyli owej królewskości, a co to ma niby mieć do rzeczy? przyznam że nijak mi to nie siedzi, no chyba że najpierw powstało logo a potem trza było dorobić jakiś opis, no i dorobili zaglądając do bryków o symbolice koloru.

Anonymous:

2ba:
Autor logo: Max von Jastrov – http://www.orly-chrzanow.pl/logo_tauron.pdf

Anonymous:

Ale druty z von Jastrova.
Ludzie kurwa Handel Gotic to się używało w 2002 gdy nie było innych czcionek.

Już wole kurwa tego byka, który był może śmieszny, ale przynajmniej bardzie wyróżniający.

Może Tauron zmieni logo za 2 miesiące i będzie lepsze?

Przyziemie nad chmurami,:

Szanowny Anonimie, rozumiem że wzruszenie złapało za gardło, ale chyba nie do tego stopnia by ograniczyć twój zasób słów?
Rozumiem że to "k…" ma wyrażać twoje emocje, ale chyba w towarzystwie wypada zachowywać się ciut kulturalniej, tym bardziej, że to nie jest forum onetu ani wp.

Latem 2009 r. miałem okazję uczestniczyć w focus grupach w siedzibie centrali firmy w Katowicach dot. wyboru logo Taurona. Propozycje ze strony agencji obejmowały sześć czarnobiałych artworków w tym rówinież kontur wiatraczka. Właściwie nie powinienem brać udziału w tych focusach z racji poprzedniego doświadczenia w marketingu, ale tam reprezentowałem energetyków.
Zastawialiśmy się jakie kolory byłyby odpowiednie. Zaproponowałem jednolity kolor akurat dla wszystkich ramion wiatraczka oraz że mógłby to być jakiś modny ostatnio żywy kolor np fiolet lub srebrny. Bardzo się zdziwiłem jak później ujrzałem to logo. W pewnym sensie chyba mogę powiedzieć, że jestem jego współautorem.
Na focusach duży nacisk kładziono na to, aby logo miało charakter dynamiczny. Starano się uniknąć skojarzeń z nieekologiczną, przestarzałą branżą – dlatego eliminowano np. skojarzenia z węglem, czarnym kolorem itp.
pozdrawiam

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi