Banknot na 90. rocznicę RP

9 listopada 2008

Dziś  mały wstęp do świętowania 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Narodowy Bank Polski przy udziale PWPW wyemitował z tej okazji nowy banknot o nominale 10 zł. Banknot ma format taki jak ten o nominale 100 zł. Autorem projektu jest Maciej Kopecki – naczelny grafik PWPW S.A. Niestety, nakład jedynie 80 tys. Szkoda że tylko tyle i nie zaistnieje szerzej w obiegu, znikając w przepastnych klaserach kolekcjonerów.

A oto więcej szczegółów, cytuję za bankier.pl:

Nowością w tym banknocie jest znak dla niewidomych, który wykonano w formie reliefu, czyli trójwymiarowego elementu, wyczuwalnego przez opuszki palców – mówi autor banknotu Maciej Kopecki. – Taki efekt powstaje w wyniku zastosowania tzw. „suchego tłoczenia” techniką stalorytniczą.

Fot.A.Tkaczyk PWPW

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono: portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, widok fasady pałacu Belwederskiego, postać Józefa Piłsudskiego w czapce i płaszczu w okopie (w formie zabezpieczenia recto-verso, tzn. obraz tworzą uzupełniające się fragmenty rysunku na przedniej i odwrotnej stronie banknotu) oraz wizerunek godła herbu Orła Białego według wzoru z 1927 r., będącego też współczesnym godłem RP. Odwrotna strona banknotu przedstawia godło Rzeczypospolitej Polskiej – Orła Białego według wzoru z 1919 r. oraz Pomnik Czynu Legionowego w Kielcach. Umieszczony w papierze znak wody przedstawia popiersie Józefa Piłsudskiego. Nominał banknotu wydrukowano farbą zmienną optycznie (w zależności od kąta patrzenia farba zmienia barwę z różowej poprzez fiolet do oliwkowej).

Wychodzi na to, że trzeba zacząć polowanie, rocznicowe.


*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi