Zwycięzca 2 Książkursu

7 maja 2011

Po całonocnym deliberowaniu, rozważaniu za i przeciw, przespaniu się z problemem itp.,  Jury w pełnym składzie, czyli ja, tak zapętliło się detalicznie, że stanęła nawet pod obrady propozycja podzielenia nagrody między wszystkich uczestników. Opcja na szczęście upadła, ze względu na niepodzielność książki na jednakową ilość pełnych stron (608 stron : 37 autorów = 16,43 stron/autora) a dzielenie wedle ilości prac raziło niesprawiedliwością społeczną.

W końcu jednak Jury zebrało się w sobie i został wyłoniony zwycięzcę. Queen gra dla Autora stosowny utwór  – We are the champions, a Jury ogłasza uroczyście wyniki 2 Książkursu PLN przyznając nagrodę w postaci książki „Profesjonalne zarządzanie barwą” Frazer, Murphy, Bunting.

Oto Zwycięska praca Krzysztofa Bartczaka

autor Krzysztof Bartczak

Uzasadnienie 1:
za wdzięk, humor i bezpretensjonalność.

Uzasadnienie 2 szersze, bo z omówieniem:
prawdę rzekłszy na początku skłaniałem się ku wszelkim odniesieniom do ZŁ. Może dlatego że jakoś trudno mi się przyzwyczaić do tego używanego również PLN, które mi się nijak nie tłumaczy, ale jest. Kolejne spływające projekty, z ZŁ czy ZL, podsuwały skojarzenia albo z Ż albo z 7L i choć niektóre mi się podobały graficznie to skojarzenia nie umykały. Wyróżniały się z tej części prac ligaturowe ustawienia, te jednak wymagałyby dużej uwagi przy zapisie odręcznym, by odróżnić się od standardowego zapisu klawiaturowego. Tak więc z tego zestawu z użyciem Z pozostał mi jeden projekt „z pętelką”, dający łatwość zapisu odręcznego, a wychodzący nie tyle z ZŁ co ZP – złoty polski, który pokazuję poniżej dla uhonorowania, choćby w tej formie, autora:

autor Kornel Demczuk

Autor Kornel Demczuk

Drugim biegunem były znaki bazujące na PLN oraz mniej lub bardziej abstrakcyjne. Wrzuciłem w ten zestaw również te wywodzące się z symboli innych (np. złota). Odpadały kolejno znaki mało lub zupełnie niezrozumiałe, co prawda efektowne, ale trudne w zapisie odręcznym, pozostawiając na placu boju same odniesienia do PLN. Wybrany znak autorstwa Krzysztofa Bartczaka ma dwie zalety –  jest prosty i czytelny, także łatwy w zapisie odręcznym a i, co niebagatelne, z odniesieniem promocyjnym – skrót nazwy Polski czyli PL. Piszę tu o wersji pozbawionej literki „n”, w normalnym użyciu byłby to element całkowicie zbędny. Kolejnym argumentem za wyborem właśnie tego projektu było… poczucie humoru autora, z umieszczeniem owego „n”, do potęgi.

Zdaję sobie sprawę z nie usatysfakcjonowania pozostałych autorów, ale to tylko książkurs :) Temat był, zdaję sobie z tego sprawę, trudny i wymagający uwzględnienia w normalnym projektowaniu wielu aspektów dodatkowych, poza samą czytelnością i łatwością zapisu, a także badania i testów. Być może w normalnym projektowaniu, dla rzeczywistego użycia, przeważyłaby nawet opcja ligatury ZŁ, ale tu i czas krótki na projektowanie, i formuła lżejsza, zatem mam nadzieję wybaczycie mi tę sobiepańską decyzję wyboru.

Może kiedyś uda mi się zorganizować kolejną zabawę z poważniejszymi nagrodami i naturalnie w większej ilości, bądźmy dobrej myśli.


Andrzej:

Gratulacje:
1. Dla organizatora za decyzję i wyjście z bardzo trudnej sytuacji jakim było wyłonienie jednego zwycięzcy w Książkursie.
2. Dla zwycięzcy za zwycięstwo i nie szablonowy projekt :)

Krzysiek:

O! Wygrałem książkurs 2! Miło być zwycięzcą w doborowym gronie. Dziękuję jurorom i pozdrawiam.
K.B.

Janusz:

Po pierwsze gratulacje dla zwycięzcy za projekt oryginalny i z humorem.
Niestety, z powodów oczywistych, symbol zupełnie niemożliwy do powszechnego zastosowania.
Oj coś mi się wydaje, że niezręcznie było wybrać symbol, który w bardzo podobnych wersjach został zaproponowany przez kilku autorów.
Sam konkurs bardzo fajny, dużo uczestników, dużo projektów, różnorodne podejście do tematu, dające dużo do myślenia oceny internautów (również sposób głosowania).
Panie Andrzeju, dziękuję i czekam na następny konkurs (może być bez nagród, bo przecież nie o nagrody chodzi).

Miło się czyta że konkurs się podobał, choć to zasługa bardziej mojego imiennika (podpowiedział).
Ciekaw jestem Januszu czemu uważasz że

z powodów oczywistych, symbol zupełnie niemożliwy do powszechnego zastosowania.

ja tam taki pewien nie jestem od momentu pojawienia się PLN :)

Janusz:

Niemożliwy do powszechnego zastosowania ponieważ nie wyobrażam sobie takiej czcionki (w sensie fizycznym i elektronicznym), również zapis w edytorach tekstu z „n” pisanym jako indeks górny wydaje mi się strasznie uciążliwy.

ależ napisałem w uzasadnieniu że to „n” musi wypaść :)

Gratulacje zwycięzcom.

Andrzej:
nie jestem zachwycony tendencją „toruńską” w zwycięskim znaku, zwłaszcza, że ostatnio dopadła Szczecin i przerzutką przez plecy także wawę,

argumenty „ligaturowe” w uzasadnieniu uważam za chybione, Andrzeju, znak, gdyby był wprowadzony, byłby po prostu jednym znakiem, jedną komórką OT (a może, co wątpliwe, dochrapalibyśmy się i własnego klawisza), bo jak inaczej dzisiaj, vide znak eur,

PLN nie powinno w ogóle być brane pod uwagę, bo skrót ten, jeśli dobrze pamiętam, był tworem pomocniczym i jak najbardziej przejściowym, technicznym a nie prawnie obowiązującym, dziś też nie ma już sensu go używać, założę się też, że nikt z biegu nie poda daty wymiany pieniądza, a już na pewno nie poda prawidłowego numeru RP, w której to się działo ;),

widoczną „krzywość” w krzywiźnie wyróżnionego znaku pozostawię bez komentarza, bo rozumiem, że wszyscy byli zaproszeni, amatorzy także?

Mareksy, spokojnie, to tylko zabawa projektowa :)

widoczna krzywość w krzywiźnie dosłownie mi sie spodobała

„widoczną „krzywość” w krzywiźnie wyróżnionego znaku pozostawię bez komentarza, bo rozumiem, że wszyscy byli zaproszeni, amatorzy także?”

A to dobre…

Nie do końca zgadzam się z werdyktem, ale sama idea konkursu mi się podoba i mam nadzieję, że będzie ich więcej.

przeca spokojny jestem, przecież widać, żadnej literki opuszczonej, ni przycinka ;)

Anita Puda:

Serdeczne gratulacje dla zwycięzcy konkursu!

[…] Ktoś pamięta mój książkurs na symbol złotówki? No to w temacie, symboli walut,  nowy symbol tureckiej liry. … nowe logo miasta Tišnov, u […]

M. M.:

Nie wiem, czy zostało to już wspomniane, w każdym razie dla informacji:

http://www.conlanger.fora.pl/conscripty,17/linki-zwiazane-z-conscriptami-i-pismami-w-ogole,2038-15.html

[…] Ktoś pamięta mój książkurs na symbol złotówki? No to w temacie, symboli walut,  nowy symbol tureckiej liry. … nowe logo miasta Tišnov, u nas […]

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi