żuraw na złom?
12 listopada 2010Jak donosi tvn24, za TV CNBC, LOT wprowadza zmianę… w logo na swoich samolotach, nie żeby zaraz rewolucyjną, choć nie jestem tego taki pewien, ot wywalenie żurawia z logo.
Na ogonie samolotów LOT-u nie będzie już znanego od dziesięcioleci charakterystycznego żurawia. Na samolotach ma być dużo więcej granatu, a malunek będzie sprawiać wrażenie większej dynamiki. TVN CNBC dotarła do projektu nowych barw narodowego przewoźnika, nad którym pracuje zarząd spółki.
Żuraw na złom? Niby drobiazg, w końcu to tylko jeden z elementów znaku, ale zastanawiam się czy nie najważniejszy, bo jednak unikatowy i historyczny. Jak na narodowego przewoźnika, to umieszczenie barw narodowych też raczej wygląda na metodę „upchnijcie gdzieś jak się zmieści”. Może nie warto było ich upychać, w końcu i tak wszyscy wiedzą że nasze. Ciekawe czy zmianie ulegnie też cała identyfikacja. Na razie związkowcy już się buntują, przed taką zmianą.
Zatem nowy będzie wyglądał tak?
Przyznam nieco łyso mi to wygląda. Czy jednak zostanie po staremu tak:
Przy okazji warto przypomnieć autora pierwszego znaku LOT, czyli znanego nam żurawia, zaprojektował go w roku 1929 Tadeusz Gronowski
i jest to jeden z, jak to ładnie się dziś mówi, kultowych polskich znaków, obok CPN.
Dla zainteresowanych trochę o historii LOT i znaku – Narodziny Polskich Linii Lotniczych LOT.
Współczesne logo LOT zaczerpnąłem ze strony aviationexplorer.com, ciekawej o tyle że prezentuje wiele znaków linii lotniczych świata.
Podobne artykuły
design identyfikacja logo
Tagi: LOT samolot Tadeusz Gronowski żuraw
komentarzy 7
Tak naprawdę sprawa żurawia nie jest jeszcze przesądzona i może jednak zostanie, a to całe zamieszanie w spawie LOT-u to tyko przykrywka do
obecnych strajków. Mam oczywiście taką nadzieję
bo szkoda by było jednego z najlepszych znaków w historii i to tak starego znaku na czasie.:)
Notowania spadają, czas jakąś kosmetykę zrobić?
Szkoda, że jak zawsze nie tam gdzie trzeba ;]
[…] tego tekstu szukałem informacji o dacie powstania i autorze znaku LOT-u. Okazuje się, że w 1929 roku zaprojektował go Tadeusz Gronowski. W zeszłym roku minęła więc 80-ta rocznica powstania znaku, który bardzo mocno utkwił w […]
Uważam, że od dawna już potrzebna jest nowa identyfikacja LOTu oczywiście nie mówie o logo z żurawiem, ale o malowaniu samolotów.
[…] tego tekstu szukałem informacji o dacie powstania i autorze znaku LOT-u. Okazuje się, że w 1929 roku zaprojektował go Tadeusz Gronowski. W zeszłym roku minęła więc 80-ta rocznica powstania znaku, który bardzo mocno utkwił w […]
[…] Tadeusz Gronowski (1894 – 1990) wystawa prac autora żurawia LOTu […]
Byłaby to wielka szkoda i wielka pomyłka, bo „żuraw” jest ponadczasowy. Pomimo swojego wieku prezentuje się bardzo dobrze (choć mógłby być jeszcze bardziej uproszczony)…
Myślę, że sam „żuraw”, mógłby z powodzeniem pełnić rolę głównego symbolu, a pozbycie się go na rzecz pozostawienia samej nazwy LOT jest w moim mniemaniu błędem. Ciężki i przysadzisty napis, budzi raczej negatywne skojarzenia z siermiężną technologią i komunistycznym betonem. Kursywa tego nie zmieni… Żuraw sam odleci z niesmakiem do ciepłych krajów…? ;-)