Wschodzący Gaycenter

26 grudnia 2008

Nie aż tak dawno, 1 pażdziernika br., władze miasta Białegostoku przyjęły logo i strategię promocji, autorstwa Eskadry. Trwała równocześnie ostra miejscami dyskusja o tym logo na GL, gdzie występując poniekąd w roli adwokata diabła dopominającego się o konkretne zarzuty, tak pisałem:

… dla mnie pójście na łatwiznę to wykorzystanie ogranego elementu, tu takiej sytuacji nie mamy. Ba powiem więcej na tę „łatwiznę” jakoś nikt dotąd nie wpadł, choć w wypadku obrysu Polski ograna i zgrana do bólu. Patrząc na to inaczej – nie ma znaczenia czy w środku jest zarys miasta, poza oczywiście opisem symboliki, każde nieregularne ułożenie elementów znaku, tak by powstała jakaś dynamika, dałoby jakiś poszarpany środek i pozostałaby tylko kwestia co ludzie tam zobaczą i co skojarzeniowo przypiszą.

Czy to źle w znaku jeśli można przypisać dużo pozytywnych skojarzeń? chyba nie. Natomiast jakie skojarzenia tak naprawdę chcą autorzy wyzyskać trzeba by zobaczyć całą dokumentację. Czy to jest brzydal, być może, ale jak sam wiesz wiele brzydali osiągnęło niebywały sukces kodując się dobrze w pamięci a zatem dobrze spełniając swoją rolę.

Ale…
Nadszedł grudzień i… masz babo placek. Kamil podesłał mi link (bardzo dziękuję) i mamy o wiele lepszą „ostrą jazdę”… z plagiatem w tle. Jak donosi bowiem Gazeta Współczesna

„Władze miasta wydały ponad 300 tys. zł na logo i akcję promocyjną „Wschodzący Białystok”. Bardzo podobnego symbolu od dawna używa Gaycenter – nowojorskie stowarzyszenie gejów, lesbijek i transseksualistów.”.

No to sobie zestawmy oba znaki:

Mam co prawda dwie wątpliwości:
1. plik ze znakiem jaki znalazłem nazwany jest „NewCenterLogo”,
2. na stronie organizacji, do której się odnosi, tego znaku nie znalazłem wogóle. Pokazane logo GayCenter znalazłem na stronie secondtuesday.org

Znaczy znowu nie wiadomo kto, z kogo…
Nie o TAKICH skojarzeniach i kodowaniu myślałem zabierając głos w tamtej dyskusji.

Warto poczytać na ten temat także w Gazecie Wyborczej

Uzupełnienie /27.12.2008/:
Jeszcze dobrze nie wysłałem maila „w sprawie” gdzie dałem taki pasus:

Mam wrażenie, obym się nie mylił, że jednak to Białystok był pierwszy, a jeżeli tak, to ma szansę dużą w sporze.
Niestety taki kontekst, nawet jeśli wygra, nie przysłuży się dobrze miastu i jego kampanii, jakby na to nie patrzył.

zajrzalem na GL i… niestety pasztet!
Biję się w piersi i odszczekuję moje wątpliwości – Jarek Leśniewski na GL wyjaśnił sprawę jednoznacznie – logo widoczne jest w sieci od 2003 r.
Można sprawdzić tu – web.archive.org i tu – web.archive.org

Oj, nie przysłuży się dobrze miastu i jego kampanii, jakby na to nie patrzył.


Anonymous:

Powiedzmy, że mógłby się zdarzyć przypadek z podobnym pomysłem na element graficzny, ale umiejscowienie napisu, a przede wszystkim użycie TEJ SAMEJ czcionki, to już wyklucza zbieg okoliczności.

milalu:

Jestem grafikiem i z doświadczenia wiem że takie podobieństwo to nie może być przypadek. Boli tym bardziej że jestem z Białegostoku.

Anonymous:

Pomijając kwestię plagiatu czy nie-plagiatu… Czcionka istotnie podobna, ale na mój gust jednak inna – zobaczcie na "y" czy "a", różnice chyba są. Choć piszę to jako absolutny typograficzny laik…

[…] autorstwa Eskadry, i podobnego znaku organizacji gejowskiej. Sam pisałem o tym na blogu (Wschodzący Gaycenter , Eskadra kamikadze , (nie)zmieniony Białystok) Ktoś o tym nie słyszał? nie czytał?  Nie […]

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi