STAR GARD
28 czerwca 2010„Stargard pod szczęśliwą gwiazdą” – nowe hasło miasta, no i nowe logo. Pełniejsza prezentacja na stronie stargard.pl.
Wersje angielska znaku.
Submarka „Gwiazdozbiór gotyku”.
gadżety
Z prezentacji na stronie stargard.pl:
24 czerwca w Stargardzkim Centrum Kultury odbyła się oficjalna prezentacja marki miasta Stargard. Po raz pierwszy zaprezentowane zostało nowe hasło promocyjne oraz nowe Logo Stargardu. Oficjalnego odsłonięcia Logo Stargardu dokonał Prezydent Miasta Sławomir Pajor. Hasło promujące Stargard brzmi „Stargard. Pod szczęśliwą gwiazdą”.
Ja tam na gwiazdach się nie znam, ale parę w życiu widziałem i z tą szczęśliwą gwiazdą, w zestawieniu z jej rysunkiem, to bym nie przesadzał. Toż takich, szczęśliwie a podobnie, narysowanych na pęczki. Miodzio. Clipart rulez. Żeby nie być gołosłownym – kilku pociotków, z tej samej linii, po mieczu, tak spod palca, bo mi się szukać nie chce:
Kliparty ze stron: clipart.com, clipartheaven.com, printableclipart.biz. I jeszcze taki znak ze strony jaxharmony.com
Ciekawe czemu tylko Stargard, a Szczeciński? Nie dopisali? Zapomnieli? Wstydzą się? A swoją drogą może to ciekawy patent takie skracanie – zamiast pisać Mińsk Mazowiecki starczy Mińsk, a Ostrów też się może pozbyć Wielkopolski, no i Jelenia z Zieloną tej Góry… Autorem nowej marki jest Dom marki Max von Jastrov, ten od Kołobrzeskiego jodu.
Prace nad stworzeniem strategii marki Stargard trwały prawie dwa lata.
To chyba wystarczająca ilość czasu by rozejrzeć się za podobnymi znakami i zdążyć uciec od tych zbyt nachalnych podobieństw. Ale jedźmy dalej.
Logo
Logo jest symbolem, które musi być spójne z ogólnymi założeniami strategii marki.
W naszym przypadku podstawowe cechy to „szczęście” i „bezpieczeństwo”. Konstruując logo, świadomie nawiązaliśmy nie tylko do sloganu promocyjnego, ale również do gwiazdy – historycznego symbolu miasta, używanego od XIII wieku na miejskich pieczęciach i monetach. Przeprowadzone badania wśród mieszkańców wykazały, ze spośród kilku koncepcji znaku, poniższa forma najsilniej komunikuje podstawowe cechy marki miasta.
Nie wiem skąd znaleźli, widać znaleźli, ten symbol gwiazdy, bo w Wiki czytam:
W dziejach miasta jego herb zmieniał się wielokrotnie. Kształt najstarszego herbu uwidoczniony był na XIII-wiecznej pieczęci miejskiej. Przedstawiał on symbol zamku z trzema wieżami, a poniżej postać gryfa, pod którą widniała tarcza. W XIV wieku był to już zamek z dwiema wieżami, połączonymi arkadą z gryfem i tarczą na dole.
Wróćmy do prezentacji:
System Identyfikacji Wizualnej
Chcemy, aby Stargard, jak każda silna marka, miał swój rozpoznawalny symbol promocyjny. Aby to sie udało, musimy konsekwentnie przez lata uczyć odbiorców naszego nowego logo. Pomocny w tym będzie tzw. System Identyfikacji Wizualnej Stargardu, który porządkuje sposób wykorzystywania logo, a także herbu. Herb odtąd wykorzystywany będzie tylko przez Urząd Miasta w korespondencji urzędowej, natomiast logo pełnić będzie funkcje promocyjna.
To powyżej zacytowałem specjalnie, i wytłuściłem, bo to ważne i jak najbardziej słuszne podejście do rozdzielenia funkcji herbu i znaku promocyjnego, a warte zapamiętania.
Jako puenta – ilustracja Mary Ross
Podobne artykuły
design identyfikacja logo marka
Tagi: clipart gwiazda identyfikacja Stargard logo star von Jastrow znak
komentarze: 1
Hmmm.. moja żona stwierdziła, że wygląda jak opakowanie podpasek – coś w tym jest :)
Dzisiaj miałem okazję oglądać plakaty promocyjne Poznania z użytym ichniejszym logo. Mimo swoich kontrowersji, na tle clipartu Stargardu, znak Poznania wyznacza bardzo wysoką poprzeczkę jakościową :]