średniowieczna identyfikacja

31 maja 2011

Dziś trafiłem na Font.cz ciekawy przykład identyfikacji średniowiecznej, zaczerpnięty ze strony Biblioodyssey,   identyfikacji opartej o barwy heraldyczne. Mamy tu zmianę funkcji przez przeniesienie barw heraldycznych („firmowych”) flagi na ubiór, z zachowaniem ich ważności. W średniowieczu bowiem nie tylko przenoszono godła i barwy heraldyczna na ubiór,rynsztunek rycerzy, czy ubiór służby, ale i starano się przenieść je, choćby częściowo, na „umundurowanie” oddziału, jakim rycerz dowodził, tak w celach identyfikacji jak i nazwijmy to „reklamowych”.

mediaval identity - Wapen. Des Heyligen Römischen Reichs Teutscher Nation
mediaval identity - Wapen. Des Heyligen Römischen Reichs Teutscher Nation

Na stronie Biblioodyssey można obejrzeć 27 kolorowych przykładów zaczerpniętych z herbarza  „Wapen. Des Heyligen Römischen Reichs Teutscher Nation ” opublikowanego w 1545 przez  Jacoba Koebela. Egzemplarz herbarza znajduje się w Bawarskiej Bibliotece Narodowej.

Ilustracje są również dostępne w wersji czarno-białej na Wikimedii.


Jarosław:

Jedna uwaga. Połowa XVI w. to już nie średniowiecze.

Racja, mamy więc Renesans :) choć dla określenia dawności poręczniejsze średniowiecze, pisane z małej litery.

Wiesław:

Imponujące. Wszystko można zobaczyć tu: http://daten.digitale-sammlungen.de/
Przykładem identyfikacji wizualnej o wiek wcześniejszej jest znany Herbarz Złotego Runa (jest oczywiście i król Polski: http://25.media.tumblr.com/tumblr_lf8nbisSz81qe71zoo1_400.jpg ). W głębszym Średniowieczu było podobnie, czego przykładów wiele, a wśród nich wizerunek naszego (choć niemieckojęzycznego) Henryka Probusa i osób mu towarzyszących http://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/cpg848/0018?sid=8348ed41fc9d600a2c51c12d351c04e9 z Codex Manesse. Jak to u nas bywało, można się też dowiedzieć od Glogera http://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia_staropolska/Barwy i zobaczyć na którejś z zachowanych kopii obrazu http://www.sztuka.pl choć akurat mundury wojewódzkie niekoniecznie odpowiadały barwom heraldycznym.

Wiesław:

Przepraszam, ostatni link nie działa, może teraz: http://www.sztuka.pl

poprawiłem link, ucina mu niewiedzieć czemu końcówkę, ale teraz już chyba ok.

Wiesław:

Pięknie dziękuję! :-)

To ja dziękuję za uzupełnienia :)

Wiesław:

Więc ja muszę (i chcę!) podziękować za dzisiejszy wpis, tak bliski moim (jestem pewien, że nie tylko moim) zainteresowaniom, i w ogóle za to, że można tu porozmawiać na tak ciekawe tematy.

Miło się zrobiło :) a tak serio może coś w charakterze Gościa ? zapraszam na mejla :)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi