Sejm nieczytelny

12 października 2010

Trochę emocjonalnie.

Dostałem mail od Kamila i… ryknąłem śmiechem. Miały być jaja, to są.

Witam,

panie Andrzeju, zaglądam regularnie na bloga i wiem, że dużo innych ludzi też Pana czyta.
Jakieś dwie godziny temu portal wp.pl podał do wiadomości informację o konkursie na logo Sejmu.

W ramach ciekawostki wysyłam link:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Konkurs-na-logo-Sejmu-uniewazniony,wid,12749716,wiadomosc.html?ticaid=1b0c7

Myślę, że środowisko powinno zbojkotować tego rodzaju działania, bo jeśli taki przykład idzie z góry, to nam, projektantom pozostaje chyba rozglądnąć się za innym zawodem.
Inną sprawą jest oczywiście poziom wysłanych na konkurs prac, ale zakładam, że przy 1600 zgłoszeń dałoby się z nich coś wybrać.
Bo jakoś nie wierzę, żeby wszystkie przesłane projekty były gniotami.

Pozdrawiam,
K.K.

No i dobrze pisze, że „środowisko powinno zbojkotować tego rodzaju działania”, powinno, tyle że mnie zastanawia po co się to środowisko w takie zabawy urzędnicze pakuje, nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz. Ale tu akurat mamy wolnych ludzi z wolną wolą. Gorzej z drugą stroną, czyli organizatorem, który najsampierw robi zadymę i wielkie halo, bez zastanowienia po co, na co i do czego, bo chyba wynurzenia o obrandowaniu porcelany trudno traktować poważnie, a potem mając czas na przemyślenia,  gdy akcja trwa i się rozkręca, dochodzi do wniosku że to jednak do czegoś więcej i… sru koniec zabawy.

Prezydium Sejmu zdecydowało o unieważnieniu konkursu na sejmowe logo – informuje RMF FM. Według nieoficjalnych informacji powodem decyzji, podjętej na zamkniętym posiedzeniu, była „nieczytelność zgłoszonych prac”.
Konkurs ogłosił w lutym ówczesny marszałek sejmu Bronisław Komorowski. Nadesłano ponad 1600 projektów.

(cytat z wiadomosci.wp.pl)

A co tam miało być czytelne? logotyp Sejm, czy jakaś poważniejsza idea, do której doszli organizatorzy po czasie? Pal licho. Woda spuszczona. Nie ma co płakać a wyciągać wnioski na przyszłość i nie włazić w takie konkursidła.

Refleksja 1
Agencja zrobi, będzie cacy, albo będzie afera jak z Gap, albo latawcem, czyli normalnie ino po czasie. Zastanawia mnie co innego – skąd w ogóle  i po co ten durnowaty pomysł z logo Sejmu? Rozumiem gdyby chciano robić godło, jak w Senacie, na bazie orła, i jak wypadało by tej rangi instytucji. Przykładów, jak to jest rozwiazane, nie trzeba nawet daleko szukać, wystarczy zajrzeć do sąsiada za Odrą. Bo chyba jakieś kontakty z nimi mamy i nie będzie ujmą poproszenie by pokazali, a może będzie, bo Polak wie lepiej… i będzie popularyzował Sejm logo promocyjnym. A co to atrakcja turystyczna, czy izba ustawodawcza?

Refleksja 2
od lat podnoszony jest temat kulawej „Ustawy o godle” i jakoś nikomu nie przychodzi do głowy by ją naprawić i wyprostować, zgodnie z zasadami. Księgi herbu brak, herb nazywany jest godłem, oficjalnej wersji godła (samego orła) w wersji achromatycznej nie ma, kolory specyfikowane pod tkaninę wełnianą bander itp. Lux. Wiele osób dopomina się, też jestem nieskromnie w tym gronie) a efekt i tak żaden, prowizorka rządzi. Eh…

Refleksja 3
promocja kraju jak leżała tak leży, Olins zaczął i nie dokończył, bo nie było z kim gadać. Decydenci nie zainteresowani promocją Polski. I każdy sobie rzepkę skrobie i swoja tylko działkę promuje. Eh…

Te trzy refleksje pokazują że wcale daleko od tematu Sejmowego konkursu nie odbiegamy, za to z myśleniem o urzędach państwa, w kwestii i wizerunku i znaków, biegamy jak ślepe owce po połoninie i każda sobie coś skubnie po swojemu. Żadnej myśli wiążącej wszystko do kupy, zero refleksji że to nie ino moje pole i nie moja chata z kraja, a jeden wspólny dom. Eh…

Ryba ponoć psuje się od głowy, o ile ją ma. W tym temacie mam wątpliwości czy to kogokolwiek obchodzi.

Eh… przestało mi być do śmiechu.

PS cytat za rmf24

„Pierwszy grzech konkursu polegał na tym, że w ogłoszeniu nie doprecyzowano, jakie cechy powinno mieć sejmowe logo i co miałoby ono wyrażać: czy siłę, czy rozwagę, czy też może coś jeszcze innego. W efekcie nadeszły setki amatorskich prac, z których większość budziła wyłącznie zakłopotanie.”

A sądzili ze sami profesjonaliści wyślą?

PS2  warto poczytać Krzysztofa Leskiego, na Salonie 24,  a właściwie bardziej komentarze, niektóre rozbrajają niewiedzą, jak ten niejakiego Almanzora:

„mnie, człowieka przywiązanego do tradycji, a może nie zdolnego dogonić rzeczywistości, szalenie razi zwrot „logo sejmu”.
A nie mógłbyś, trochę na przekór swoim kolegom, pisać „herb sejmu” albo „godło sejmu”?”

Mnie razi Almanzorowe pomieszanie z poplątaniem – godlo to godło, herb to herb, a logo to logo. I każde znaczy coś innego. Ale są i ciekawe głosy.


AL:

Ech…
Na marginesie: skąd te wszystkie informacje portali? Wszak żadnych oficjalnych wiadomości jeszcze nie ma.

Może to próbny balon, jak publisia zareaguje :)

Alw, ale logo już weszło, pod stołem, wygrało za dynamizm kolorystyczny i stosunkowo wierne oddanie kształtów :))

http://img.pokazywarka.pl/images/112691/270996.png?AWSAccessKeyId=AKIAJSLBNACOS3UTO6HA&Signature=ECnIwr12UmsrvP2FkoetN8xTbjU%3D&Expires=1287000000

chyba się coś sypło w linku :)

j.janowski:

Smieszą te konkursiki / biurwowe / na logo czy znak promocyjny instytucji. Dlatego ,że niczemu poważnemu one nie służą. Ani w momencie zamawiania ani póżniej. Są bez związku z jakims pomysłem wizerunkowym czzy projektem promocyjnym
Ot, wypada mieć. Znaki tak powstałe szybko się zużywaja i zwykle z kadencją nowego szefa ida w zapomnienie. Gotów jestem przyjąć zakład że Sejm nie ma żadnego projektu czy pomysłu wizerunkowego którego realizacji posłużyłoby to logo. Nikt się tam wizerunkiem tej instytucji najwyższej nie zajmuje. Bo Sejm wielki jest przecież. Podobnie w naszych ministerstwach, urzędach centralnych…

Jak sie link posypał to jeszcze raz ;)
Moja ulubiona praca na temat:
http://tinyurl.com/sejmpl
;]

kowalska:

Być może wyskoczę jak filip z konopi, ale co sądzicie o tym: http://stgu.pl/2010/10/list-otwarty-stgu-i-spfp-do-ministra-kultury/
?
Porywanie się z motyką na słońce?

P.S. Oleśku, link jak na złość w dalszym ciągu nie działa :-)

Właściwie to wcale nie wyskoczyłeś jak Filip, każdy temat konkursideł dobry dla prezentacji takiego stanowiska. I jak najbardziej należy je upublicznić. Cieszę się że wywołałeś temat.

Panie Andrzeju.
„(…) Sejm… ma już rozpoznawalny znak graficzny.”
http://www.proto.pl/informacje/info?itemId=86080&rob=Sejm_zadecydowal_o_nowym_logo
;-)

Endi pod tym Twoim linkiem czytam i stoi jak byk:

„W lutym Krzysztof Luft, ówczesny rzecznik prasowy niższej izby parlamentu tłumaczył, że nowy znak graficzny jest Sejmowi niezbędny, gdyż instytucja nie miała dotąd jednolitej komunikacji wizualnej. Prowadziło to do tego, że różne jednostki organizacyjne używały różnych znaków.”

No…, to była metafora taka, bo przecież konkurs unieważniony, a stare „logo”, będzie nowym, tyle, że po generalnym remoncie. Zamieszanie, że nie wiadomo, o co chodzi, a jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi… Cui bono? Podążaj za pieniądzem…;-)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi