pasztet logosowy a la MRiRW

4 stycznia 2017

W ubiegłym już roku pisałem o znakach „produkt polski”, między innymi o pomyśle na taki znak Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Jak zaplanowali, tak zrobili. 16 grudnia 2016 opublikowano stosowne rozporządzenie z wzorem (Dz.U. z 2016 r. poz. 2148).

produkt polski logo

W moim sierpniowym tekście przewidywałem, że zagrożeniem jest łańcuszek plagiatowy, ale sprawa robi się powiedziałbym grubsza. Naruszono własność intelektualną zagranicznej firmy. W znaku użyty został font Calibri, będący własnością Monotype. I tu wymagana jest zgoda twórcy/właściciela fontu na włączenie go do znaku, zgodnie z art. 2 ust. 2 Prawa autorskiego. A tego urzędnicy nie załatwili i może nie pomóc fakt, iż znak jest urzędowy. Za to może kosztować.

Niezły pasztet logosowy. A mogli skorzystać z polskiego kroju Lato, za free.

Więcej na: podatki.gazetaprawna.pl

A tak na marginesie, ciekaw jestem ile znaków w Polsce wykorzystuje w logotypie font Calibri. I druga sprawa, czyli domena produktpolski.pl, przespana, bo zdaje mi się, jest w rękach prywatnych.


gordz:

znak „polski” z krojem zagranicznym. pasztet totalny. najsmieszniejsze ze mamy sporo projektantow fontow i mozna bybylo naprawde zrobic cos sensownego.
…i nie musi byc to ciagle Łukasz D z lato wszedzie.

Gordz, chodziło tylko o to, że Lato jest darmowe akurat.

jw:

Czy znany jest chociaż jeden przypadek ukarania kogoś za utworzenie logotypu z bezprawnym wykorzystaniem fontu? Lub używanie takiego logotypu. Myślę, że nie, ponieważ jest to bardzo dyskusyjne.
Bardziej prawdopodobne wydaje się ukaranie kogoś za bezprawne dystrybuowanie fonu (pliku) lub używanie fontu zdobytego w sposób nielegalny.

JW, owszem znany jest przypadek, nawet kilka, i nie jest to dyskusyjne, szczególnie gdy w licencji jest precyzyjny zapis o zakazie takiego stosowania.

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi