Orły warszawskie
18 czerwca 2011Orły warszawskie oczywiście uczelniane tylko.
Na Facebooku Michał Kosecki zasugerował mi, po ukazaniu się tekstu „Lubelskie orły”, demokratyczny przegląd innych miast i uczelni z orłem. I racja. Tak więc w odcinku drugim rodzinka orla z miasta stołecznego Warszawy.
A skoro Warszawa to i na plan pierwszy staje orzeł z godła Uniwersytetu Warszawskiego.
w Załączniku nr 1 do Statutu Uniwersytetu czytamy:
§ 1
Godło Uniwersytetu Warszawskiego
1. Godłem Uniwersytetu jest wizerunek orła białego w koronie, z głową
zwróconą w prawo, oraz rozwiniętymi skrzydłami, trzymającego w szponach z prawej strony gałązkę wawrzynu, a z lewej strony gałązkę palmy. Orzeł jest otoczony pięcioma gwiazdami, których liczba odpowiada liczbie wydziałów w roku utworzenia Uniwersytetu.
Roku założenia, ale nie dopisano którego, a był to 1816 r. i zgodę wydał „miłościwie” nam panujący car.
Nie ma w tym załączniku niestety wzoru znaku zatem posłużyłem się plikiem pobranym z netu – www.tppf.pl
Jest jaki był i właściwie jedyne zastrzeżenie mam do zalanego dzioba, bo choć rozumiem historyczność, to jednak wygląda ta górna czarna jego część brzydko. Ale jest i wersja druga tegoż orła, funkcjonująca na stronie Wydziału Chemii UW
wersja ładniejsza w rysunku i z czystym dziobem.
Przy okazji warto też zwrócić uwagę na dość dziwne sytuowanie znaków UW i jego wydziałów. Oto przykład Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, gdzie przeniesiono kolejność znaków, abstrahując iż gradacja ważności w ich ustawieniu powinna być zachowana. Zatem najpierw winno być godło UW, następnie w kolejności znak wydziału.
Także z powodu innych poziomów obu znaków – mamy tu bowiem godło, stające jako pierwsze z lewej, a po nim dopiero można stawiać logo, nigdy odwrotnie.
Uniwersytet Medyczny w Warszawie, rocznik 1809, zatem najstarsza jakby nie patrzeć uczelnia Warszawy.
Ładny orzeł i tyle
Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego to młoda uczelnia, ale nad godłem popracowano solidnie.
Małgorzata, w komentarzu, słusznie zwróciła uwagę że to nie jest prawidłowy znak. Ot wziąłem z sieci co nadawało się do zilustrowania. Poszedłem zatem do źródła przez nią wskazanego i znalazłem, dziękuję :) Poniżej prawidłowy i dużo lepszy, ale…
Specjalnie dałem jak wziąłem ze strony UKSW, w całości, jak widać zupełnie brak pola ochronnego znaku, co trochę mi psuje tę bardzo dobrą robotę.
Politechnika Warszawska
Godło zaczerpnąłem z wzorca pracy inżynierskiej. Zmieniłem na lepszą jakość, dzięki podpowiedzi Karola Oponowicza – dzięki.
Orzeł jest tu tylko częścią godła i to na tarczy. Dziwne że na stronie Politechniki godło jest prawie nieczytelne, a i przesunięcie godła na prawą stronę może nowatorskie , ale jakoś mało ergonoomiczne moim zdaniem. W końcu chyba godło ważniejsze od obrazka z architekturą, a może nie ważniejsze, bo jakoś nie mogłem znaleźć nigdzie dobrej jakości godła. Może się wstydzą.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Bogato na otoku, ale orzeł ładny.
Akademia Obrony Narodowej
Niestety brak wersji rysunkowej bo:
„Godło Akademii Obrony Narodowej stanowi wieniec laurowo-dębowy z nałożonym na niego orłem wspartym szponami na inicjałach Akademii (AON”). Wieniec i orzeł wykonane są ze srebrzystego metalu, korona i dziób orła oraz inicjały są koloru złotego.”
Dziwny to orzeł, ale co najbardziej mnie razi to za duża korona na głowie, choć co ciekawe w wersji ze strony AZS jest ok.
Dziwny ten brak wersji innej niż „wykonanej z metalu”, chyba że na papeterii i wizytówkach ten metalowy doklejają, jak InPost swoje blaszki.
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
Ładny rysunek orła wojskowego, choć te przejścia tonalne mało finezyjne i nieco mijają się z kształtem.
Wyższa Szkoła Informatyki, Zarządzania i Administracji
Orzeł obleci, gorzej z resztą znaku.
Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej
Ładna stylizacja orła.
Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego
Rysunek bardzo kiepski + dziwna korona. O przeplataniu orła z M szkoda gadać, co chyba autor sam zauważył podpisując się „??” tuż nad prawą łapą.
Lingwistyczna Szkoła Wyższa
Napakowali co się da. Orzeł czarny (!) bez korony. Otok pomińmy milczeniem… autor nie opanował jeszcze sadzania tekstu na linii bazowej.
I na koniec coś między uczelnianym godłem (logotyp w otoku) a logo – Warszawska Wyższa Szkoła Ekonomiczna im. Edwarda Wiszniewskiego
Tia, gołąbek pokoju czy orzeł? logo czy godło? hmmm…
PS.
jak coś pominąłem to podpowiedzcie.
Przepraszam za jakość niektórych powiększonych, ale o dbałości o własny znak w necie i wstydliwości jego prezentowania w dobrej jakości napiszę innym razem
Podobne artykuły
Dzięki za podpowiedź :)
choć na co komu wszystko na raz? bierz wszystko albo nic :)
Witam, nie wiem skąd Pan czerpie godła ale godło UKSW zamieszczone na Pana blogu jest nieprawigłowe. Oficjalna wersja znajduje się na stronie http://www.uksw.edu.pl. Mamy pełną identyfikację godla uczelnie. Te które jest zamieszczone jest przeróbką grafika który dla uczelni juz nie pracuje. Niesty pozostałości nie da się tak usunąć jednym przyciskiem delete.
A jak sądzisz Małgorzato skąd można brać godła? Po doświadczeniach z kilkoma właścicielami znaków, by podesłali dobrej jakości, przestałem się do nich zwracać, szkoda czasu. Przykład Muzeum Chopina – czekam od roku na odpowiedź decydenta, tekst dawno poszedł :)
Za chwilę wstawię właściwy plik ze strony UKSW, swoją drogą też ciekawy…
rzeczywiście brak pola ochronnego, wgram odpowiedni plik z polem ochronnym, słuszna uwaga
Uniwersytet Medyczny ma rekurencyjnego orła. ;) można by zrobić zapętloną animację.
Jeszcze o spójności logotypu – koszmarek z Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego z Wydziału w Opolu – ujawniają się przynajmniej inicjały autora (?) :)
http://www.opole.janski.edu.pl/Uczelnia,wydzial_w_opolu.html