nowe szaty NBP
21 września 2013Przyznam że tej zmiany identyfikacji najzwyczajniej dotąd nie zauważył bym, gdyby nie wpadła mi w oko pewna fotka, z nominacją dla doradcy Narodowego Banku Polskiego, na papierze firmowym banku, z nowym logo. Zacząłem szukać w sieci szerszego info i… .
Ale po kolei.
Narodowy Bank Polski w połowie roku 2012 ogłosił przetarg na „Opracowanie systemu identyfikacji wizualnej NBP wraz z konsultacjami oraz instruktażem dla pracowników NBP”.
za Onet:
Chodzi o ten znak NBP, widniejący na wszystkich naszych banknotach.
I jeszcze spójrzmy na skład komisji weryfikującej zgłoszenia:
Cicho i bez zbędnych fanfar rozstrzygnięto przetarg z końcem 2012 roku. Zwycięzcami zostali INNO Projekt Michał Stefanowski wraz z NP. Design Paweł Balcerzak.
Teraz równie cicho następuje powolna zmiana identyfikacji banku, ma się zakończyć w 2014 r. Przyznam, że jej najzwyczajniej dotąd nie zauważył bym, gdyby nie wpadła mi w oko pewna fotka, z nominacją dla doradcy NBP, na papierze firmowym banku, nowym, niestety, jak to w necie bardzo kiepskiej jakości. Poniżej fragment owej fotki.
Zacząłem szukać w sieci szerszego info i… nie specjalnie mi się powiodło. Wbrew powszechnemu trendowi do ogłaszania wszem i wobec, w każdym medium, tu cicho i spokojnie pracują nad zmianami. Jak te zmiany będą wyglądały szerzej trudno powiedzieć na razie jest do pooglądania nowa strona NBP, z nowym znakiem, i owa fotka z papierem firmowym.
Nowe logo
W sumie, patrząc na znak, można powiedzieć „szału nie ma”, czysto i spokojnie. Mnie natomiast brakuje jednego elementu – godła. Tak, właśnie godła, zgodnie z „Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”:
„Art. 2a.
Wizerunku orła ustalonego dla godła używają:
1) organy władzy państwowej,”
Bo chyba NBP jednak pod ten punkt się kwalifikuje. Wcześniej co prawda godła też nie było, co nie zmienia faktu, że mogłoby być, a nawet powinno. W końcu to jedna z instytucji państwa polskiego i na dodatek z „Narodowy” w nazwie.
Stary znak NBP
A na siedzibie centrali banku taki, inny, jak niżej, i z orzełkiem, któremu naturalnie dorobiono złotą koronę, ale już dziób i szpony zostały jak były, za soc.
Ale, może się czepiam….
Zobaczmy zatem, jak to wygląda w innych bankach centralnych krajów Unii Europejskiej. Zestaw znaków bankowych dzieli się ewidentnie na dwie części – „nowoczesne” i „tradycyjne”. Przy czym owa „nowoczesność” i „tradycyjność” nie koniecznie odnosi się do stylu projektowania, ale i zawartości znaku.
Austria
Belgia
Bułgaria
Czechy
Dania
Estonia
Francja
Finlandia
Grecja
Hiszpania
Autorem identyfikacji jest studio Chaves & Belluccia
Holandia
Irlandia
Litwa
Luksemburg
Łotwa
Malta
Niemcy
Polska
Portugalia
Słowacja
Szwecja
Słowenia
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Podobne artykuły
identyfikacja logo
Tagi: Bank identyfikacja Inno Projekt Narodowy Bank Polski NBP
komentarzy 12
Hmmm… czemu akurat BGŻ, skoro to bank rolnictwa? A co wskazuje na tę „starość”?
Węgrzy jakieś 3 przystanki przed innymi… (-:
My jakoś tak lekko za PZU – czyli całkiem poprawnie, choć faktycznie szału ni ma…
no to chyba pojechałeś z tymi 3 przystankami, musisz zmienić tramwaj :) trochę wtórni
mnie się najbardziej austriacki podoba, ale mam słabość do dwuznacznych liter [Ö i €]. a co do Węgrów, to zabrakło końcówki przymiotnika: „Nemzeti”. ;)
Tak się zastanawiam: z tym likwidowaniem naszego godła logotypach instytucji państwowych to jakaś epidemia czy co?
Ad. organ – istnieją poważne rozbieżności w interpretacji, czy NBP jest organem państwowym, czy tylko realizując zadania władzy publicznej działa jak organ państwowy.
Pomijając tę kwestię, pozwolę sobie zacytować fragment księgi identyfikacji wizualnej NBP (niestety, nie mogę podzielić się dokumentem), który jasno mówi, że o godle nie zapomniano, choć nie jest integralną częścią logotypu:
„17. Znak zestawiony z godłem
Znak NBP może być zestawiony z godłem Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku znaku w kolorze podstawowym – Rys. 1 należy stosować prawidłową, pełnokolorową wersję godła, zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (z późniejszymi zmianami).
W przypadku znaku w wariancie monochromatycznym – Rys. 3. należy stosować prawidłową, monochromatyczną wersję godła, zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (z późniejszymi zmianami)1.
1) Źródło godła: http://www.poland.gov.pl/„
Lama, masz rację, co do rozbieżności, ale to już problem konstytucjonalistów. W kwestii godła, w tej identyfikacji, odniosę się w osobnym wpisie.
[…] komentarzu, pod poprzednim materiałem o nowej identyfikacji NBP, Lama zacytował fragment opisu znajdującego się na tej […]
Z tych znaków europejskich banków centralnych najbardziej „kupuję” węgierski :)
[…] o nowej identyfikacji NBP (cz.1 nowe szaty NBP, cz.2 dwa w jednym) i sądziłem, że nie ma co drążyć tematu dalej, wgłębiać się za bardzo w […]
Kolory bardziej dla BGŻ niż NBP i jakoś tak staro to wygląda.