nowe szaty NBP

21 września 2013

Przyznam że tej zmiany identyfikacji najzwyczajniej dotąd nie zauważył bym, gdyby nie wpadła mi w oko pewna fotka, z nominacją dla doradcy Narodowego Banku Polskiego, na papierze firmowym banku, z nowym logo. Zacząłem szukać w sieci szerszego info i… .

Ale po kolei.

Narodowy Bank Polski w połowie roku 2012 ogłosił  przetarg na „Opracowanie systemu identyfikacji wizualnej NBP wraz z konsultacjami oraz instruktażem dla pracowników NBP”.
za Onet:

” Szereg planowanych zmian nie obejmuje jednak zmiany logotypu na banknocie, co zaprzecza idei spójnej komunikacji wizualnej.”

Chodzi o ten znak NBP, widniejący na wszystkich naszych banknotach.
NBP logo na banknotach

„- Bez wprowadzenia tej zmiany możemy nadal mówić o prowadzeniu spójnej komunikacji wizualnej. Proszę zwrócić uwagę na inne banki centralne. Ich księgi standardów graficznych również nie obejmują banknotów. Np. księgi standardów graficznych banków centralnych strefy euro nie obejmują waluty euro – przekonuje Przemysław Kuk.”

I jeszcze spójrzmy na skład komisji weryfikującej zgłoszenia:

„Przy wyborze projektu ma pomóc 12-osobowy sąd koleżeński, w skład którego wchodzą m.in. eksperci zewnętrzni: Andrzej Pągowski (KreacjaPro) i Kot Przybora (PZL) oraz pracownicy NBP, którzy będą bezpośrednio zaangażowani we wdrożenie.”

Cicho i bez zbędnych fanfar rozstrzygnięto przetarg z końcem 2012 roku. Zwycięzcami zostali INNO Projekt Michał Stefanowski wraz z  NP. Design Paweł Balcerzak.

Teraz równie cicho następuje powolna zmiana identyfikacji banku, ma się zakończyć w 2014 r. Przyznam, że jej najzwyczajniej dotąd nie zauważył bym, gdyby nie wpadła mi w oko pewna fotka, z nominacją dla doradcy NBP, na papierze firmowym banku, nowym, niestety, jak to w necie bardzo kiepskiej jakości. Poniżej fragment owej fotki.

nagłówek papieru firmowego

Zacząłem szukać w sieci szerszego info i… nie specjalnie mi się powiodło. Wbrew powszechnemu trendowi do ogłaszania wszem i wobec, w każdym medium, tu cicho i spokojnie pracują nad zmianami. Jak te zmiany będą wyglądały szerzej trudno powiedzieć na razie jest do pooglądania nowa strona NBP, z nowym znakiem, i owa fotka z papierem firmowym.

Nowe logo

Narodowy Bank Polski nowe logoNagłówek strony www

nagłówek strony www NBP

W sumie, patrząc na znak, można powiedzieć „szału nie ma”, czysto i spokojnie. Mnie natomiast brakuje jednego elementu – godła. Tak, właśnie godła, zgodnie z „Ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”:

„Art. 2a.
Wizerunku orła ustalonego dla godła używają:
1) organy władzy państwowej,”

Bo chyba NBP jednak pod ten punkt się kwalifikuje. Wcześniej co prawda godła też nie było, co nie zmienia faktu, że mogłoby być, a nawet powinno. W końcu to jedna z instytucji państwa polskiego i na dodatek z „Narodowy” w nazwie.

Stary znak NBP

stary znak NBP

A na siedzibie centrali banku taki, inny, jak niżej, i z orzełkiem, któremu naturalnie dorobiono złotą koronę, ale już dziób i szpony zostały jak były, za soc.

znak NBP na budynku, siedzibie banku

Ale, może się czepiam….

Zobaczmy zatem, jak to wygląda w innych bankach centralnych krajów Unii Europejskiej. Zestaw znaków bankowych dzieli się ewidentnie na dwie części – „nowoczesne” i „tradycyjne”. Przy czym owa „nowoczesność” i „tradycyjność” nie koniecznie odnosi się do stylu projektowania, ale i zawartości znaku.

Austria

Österreichische Nationalbank

Österreichische Nationalbank

Belgia

National Bank of Belgium

National Bank of Belgium

Bułgaria

Bulgarian National Bank logo

Bulgarian National Bank

Czechy

Ceska Narodni Banka logo

Česká Národní Banka

Dania

Danmarks Nationalbank

Danmarks Nationalbank

Estonia

Eesti Pank logo

Eesti Pank

Francja

Banque de France

Banque de France

Finlandia

Suomen Pankki

Suomen Pankki

Grecja

National Bank of Greece logo

National Bank of Greece

Hiszpania

Banco de Espana logo

Banco de España

Autorem identyfikacji jest studio Chaves & Belluccia

Holandia

De Nederlandsche Bank logo

De Nederlandsche Bank

Irlandia

Central Bank of Ireland logo

Central Bank of Ireland

Litwa

Lietuvos Bankas logo

Lietuvos Bankas

Luksemburg

Banque Centrale du Luxembourg logo

Banque Centrale du Luxembourg

Łotwa

Latvijas Banka

Latvijas Banka

Malta

Central Bank of Malta

Central Bank of Malta

Niemcy

Deutsche Bundesbank logo

Deutsche Bundesbank

Polska

Narodowy Bank Polski nowe logo

Narodowy Bank Polski

Portugalia

Banco de Portugal logo

Banco de Portugal

Słowacja

Narodna banka Slovenska logo

Szwecja

Sveriges Riksbank logo

Sveriges Riksbank

Słowenia

Banka Slovenije logo

Banka Slovenije

Węgry

Magyar Nemzet Bank logo

Magyar Nemzet Bank

Wielka Brytania

Bank of England

Bank of England

Włochy

Banca d'Italia logo

Banca d'Italia


berek:

Kolory bardziej dla BGŻ niż NBP i jakoś tak staro to wygląda.

Hmmm… czemu akurat BGŻ, skoro to bank rolnictwa? A co wskazuje na tę „starość”?

s:>n:

Węgrzy jakieś 3 przystanki przed innymi… (-:
My jakoś tak lekko za PZU – czyli całkiem poprawnie, choć faktycznie szału ni ma…

no to chyba pojechałeś z tymi 3 przystankami, musisz zmienić tramwaj :) trochę wtórni

mnie się najbardziej austriacki podoba, ale mam słabość do dwuznacznych liter [Ö i €]. a co do Węgrów, to zabrakło końcówki przymiotnika: „Nemzeti”. ;)

Krzysztof:

Tak się zastanawiam: z tym likwidowaniem naszego godła logotypach instytucji państwowych to jakaś epidemia czy co?

Też mi go brakuje, choć tu wcześniej go także nie było.

lama:

Ad. organ – istnieją poważne rozbieżności w interpretacji, czy NBP jest organem państwowym, czy tylko realizując zadania władzy publicznej działa jak organ państwowy.

Pomijając tę kwestię, pozwolę sobie zacytować fragment księgi identyfikacji wizualnej NBP (niestety, nie mogę podzielić się dokumentem), który jasno mówi, że o godle nie zapomniano, choć nie jest integralną częścią logotypu:

„17. Znak zestawiony z godłem

Znak NBP może być zestawiony z godłem Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku znaku w kolorze podstawowym – Rys. 1 należy stosować prawidłową, pełnokolorową wersję godła, zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (z późniejszymi zmianami).

W przypadku znaku w wariancie monochromatycznym – Rys. 3. należy stosować prawidłową, monochromatyczną wersję godła, zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (z późniejszymi zmianami)1.

1) Źródło godła: http://www.poland.gov.pl/

Lama, masz rację, co do rozbieżności, ale to już problem konstytucjonalistów. W kwestii godła, w tej identyfikacji, odniosę się w osobnym wpisie.

[…] komentarzu, pod poprzednim materiałem o nowej identyfikacji NBP, Lama zacytował fragment opisu znajdującego się na tej […]

Bartłomiej Feruś:

Z tych znaków europejskich banków centralnych najbardziej „kupuję” węgierski :)

[…] o nowej identyfikacji NBP (cz.1 nowe szaty NBP, cz.2 dwa w jednym) i sądziłem, że nie ma co drążyć tematu dalej, wgłębiać się za bardzo w […]

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi