konkursowe niebo

5 lutego 2011

Był konkurs, z pozytywnym jak najbardziej zakończeniem, co rzadkie. Konkretnie ogólnopolski konkurs na logo dla Planetarium Niebo Kopernika, zorganizowany Centrum Nauki Kopernik.

logo Planetarium Niebo Kopernika - autor Michał Romański

Spośród 443 prac jury wybrało pracę pana Michała Romańskiego. Zwycięzca jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

O wyborze znaku zdecydowały jego wysoki poziom artystyczny, nowoczesna forma graficzna wyróżniająca go spośród innych, bardzo dobra typografia oraz czytelny przekaz idei Nieba Kopernika. Poprzez swoją formę i kolorystykę znak wywołuje skojarzenia związane z naszym planetarium jak: źrenica oka, kompas, teleskop, symbolizuje również układ heliocentryczny.

Gratulacje dla Michała Romańskiego, zwycięzcy konkursu, za bardzo dobry projekt, jak i dla jury za jego wybór. Choć, sądząc po kiku zajawkach prac nadesłanych na konkurs, mieli w czym wybierać, co samo w sobie warte jest podkreślenia.

Trudno przy okazji nie przyklasnąć marzeniu PW w dyskusji na GL:

Żeby we wszystkich konkursidłach był taki poziom i zwycięzcy to byłoby pięknie ;)

czyli wymarzone konkursowe niebo :)

Projekty pokonkursowe można obejrzeć, do czego zachęcam, w dniach 8.02.2011 – 21.02.2011,  na wystawie w budynku Centrum Mauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa.


JW:

Mi też się podoba. Nie jestem pewien ale chyba w regulaminie była wymagana dodatkowo wersja monochromatyczna. Ciekawi mnie jak autor sobie z tą wersją poradził.

Tak bardzo dobry znak! Brawo! Dobry wybór! Brawo!
Nic dodać nic ująć.
Szkoda, że nie będę mogła zobaczyć wystawy,
rzeczywiście może być tam sporo dobrych prac.
A jak sobie autor poradził z monochromatyczną wersją
można zobaczyć tutaj:
kopernik.org.pl/aktualnosci
Bardzo dobrze. :)

JW:

No to chyba jestem ślepy bo wersji monochrmatycznej nie widzę, są tylko achromatyczne.

kowalska:

Dobre i świeże :-)

Woy:

Tak, logo nie jest złe, tylko to, jak równo i rzetelnie potraktowali uczestników nie jest już takie fajne.. W regulaminie napisane było, w jakiej formie należy przedstawić logotyp. Nie było tam mowy o tym, że należy przedstawić opracowanie całości identyfikacji i materiałów marketingowych. Po wysłaniu takiego zapytania dostałem odpowiedź, że nie należy/nie trzeba tego robić, bo i tak nie będzie to brane pod uwagę. Po czym okazało się, że jak najbardziej było brane pod uwagę, czemu jury dało wyraz w swoim uzasadnieniu werdyktu, pisząc… Cytat ze strony
organizatora: „… Jury doceniło wyrazistość przekazu oraz przedstawienie bardzo spójnej koncepcji materiałów promocyjnych.”
Dlatego uważam, że wprowadzono uczestników w błąd i tym samym nie stworzono równych szans oceny, co wydaje się być niesprawiedliwe i niedopuszczalne.
Organizator konkursu na drugi dzień po zgłoszeniu przeze mnietych uwag, usunął ze strony www tę argumencję „o atrakcyjności materiałów promocyjnych”. Dodatkowo usuwał z forum dyskusyjnego na Facebooku komentarze dotyczące właśnie tej sprawy.
Żenada.

No to nie fajnie. Niestety tego typu kiksy zdarzają się zbyt często w różnych konkursach.

Woy:

Uważam, że to nie tylko świadome wprowadzenie ludzi w błąd (bo moja znajoma też została tak potraktowana), ale po prostu ewidentne złamanie regulaminu. Podobno STGU, na którego stronie była informacja o konkursie, zwracało się do organizatora, czyli CNK, z sugestiami poprawek, ale ten nie reagował. Dziwić się nieprawidłowościom i nierzetelenie przeprowadzanym konursom, jak tu w takim dużym, ogólnopolskim działy się takie rzeczy…

Jest jeszcze jedna rzecz, która bardzo mnie zastanowiła i zastanawia do tej pory. Czy to przypadek, że z blisko 450 prac z calej Polski wybrano prace autora, który pracował lub pracuje w agencji, która była autorem kompleksowego opracowania identyfikacji wizualnej Centrum Naukowego Kopernik, czyli organizatora konkursu? Wiem, że może nie powinienem tego pisać, może sobie cos wyobrażam i insynuje, ale ten fakt jakoś mimochodem nasuwa mi pewne przypuszczenia, o których wole głośno nie mówić.
Jeszcze chcialem tylko dodać, że nie krytykuje tu wcale zwycieskiego projektu, bo uważam że jest w porządku i na poziomie. Oby takich więcej. Chodzi mi jedynie o sposób, w jaki przeprowadzono konkurs. Nierzetelnie, z naruszeniem regulaminu i ogólnie przyjętch norm. Jakoś nie napawa mnie to optymizmem na przyszłość.

Masz rację, jedziesz po cienkiej linii ze swoimi domniemaniami i robi się mało przyjemnie dla autora, zapewne bogu ducha innego.

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi