GRAMMY i Gramy
6 października 2010Od Markusa dostałem, bardzo dziękuję, ciekawostkę ze Szczecina – z portalu Wiadomości w Szczecinie, które to opublikowały tekst pod tytułem – „Logo GRAMY plagiatem?”
„Amerykańska Akademia, która przyznaje doroczne nagrody GRAMMY, wystąpiła przeciwko Polskiemu Radiu Szczecin o unieważnienie znaku GRAMY. Powód? Podobieństwo logo GRAMY pod względem wizualnym i fonetycznym z logo GRAMMY. „
O ile podobieństwo nazwy dla Amerykanów może wydawać się duże – GRAMMY a GRAMY, jak by nie patrzeć tylko jedna litera mniej, to jednak rozpatrując obie nazwy na gruncie języka polskiego nie jest to wcale tak oczywiste – polskie „gramy” jest czasownikiem. Drugi zarzut, podobieństwa wizualnego logo, to już wyższa filozofia postrzegania, bo znaki wyglądają tak (przytaczam za portalem Wiadomości w Szczecinie):
Gdzie oni dopatrzyli się tego podobieństwa wizualnego pozostanie tajemnicą, prawników reprezentujących amerykańską National Academy of Recording Arts and Science, właściciela logo GRAMMY. Dla pewności, jak wyglądają różne wersje znaku GRAMMY, daję małą próbkę z Google:
Koń jaki jest każdy widzi. Ciekawe jak podejdzie do sprawy Urząd Patentowy, przed którym toczy się postępowanie.
Podobne artykuły
Prawie tak dobre, jak polski kierowca, który sie nazywał Prawo Jazdy ;))
Wydaje mi się, że bardziej im chodzi o nazwę niźli o znak.
GRAMY 2010 a GRAMMY 2010 – tutaj jest blisko.
Przecież to absurd…
Myślałem, że Polska przoduje w takich rankingach, a tu klops…;-)
Hm, przyznam, że jestem niezmiernie zdziwiona :)
Nie widzę tu żadnego najmniejszego podobieństwa.
Swoją drogą ciekawa jestem jak to się skończy.
Chyba to za daleko idzie. Widzialem niedawno samochod szkoly jazdy „Oscar” :)
no coz jak sie kradnie czyjs pomysl, know-how tak jest ale moze sie Panie autorze tego debilnego tekstu ocknij i powiedz ze jest takze znak slowny
Hm… kradnie powiadasz mądralo, rozumiem ze słowo „gramy” ukradliśmy amerykańcom i wara nam od używania, może zaczniemy pisać i mówić pleyamy?
Debilny tekst? to po co się bido katujesz??
Mam powiedzieć że jest znak słowny? a proszę bardzo jest, nazywa się to logotyp i jest zobrazowaniem słowa w postaci liter o odpowiednio dobranym kroju, teraz ci lepiej? Tylko nadal nie widać związku, bo jedyny jest w samej nazwie/słowie, nie w logotypie, czyli słowie ujętym w specyficzną i unikatową postać graficzną, co można zobaczyć na obrazkach. Może zmień okulary…
kolejna firma idzie w ślady jabłka (nie chcę pisać a…e bo jeszcze mnie pozwą).