Ekwadorska spirala

23 lutego 2011

Nowe logo Ekwadoru zaprezentowano pod koniec 2010 r na na targach turystycznych World Travel Market w Londynie, info za Tagebuch Design,

nowe logo Ekwador

sygnet znaku Ekwador

Jak powiedział minister turystyki Freddy Ehlers – „odzwierciedla różnorodność i bogactwo kultury”.

Dla przypomnienia poniżej stary znak promocyjny Ekwadoru.

stary znak promocyjny Ekwadoru

Podoba mi się to odejście, w nowym znaku, od tej jednoznacznej obrazkowości starego logo. Szkoda że taki kierunek myślenia ma problem z przebiciem się u nas. Warto zajrzeć na stronę ecuador.travel . Nie podoba mi się co prawda wielkość umieszczonego tam znaku, w nagłówku strony, ale proszę spojrzeć na dolny lewy róg, gdzie znak został użyty w bardzo małej wielkości jako wyróżnik. Mała skala uwydatniła ruch wirowy w logo.

I w sumie jest ok, ale… no właśnie, wchodzimy w ciekawy passus, jaki objawił się w komentarzach do tej informacji o logo Ekwadoru. Pada tam zarzut o inspirację znakiem zaprojektowanym przez prof Coordta/Mannstein dla Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972. Mamy więc znowu odwieczną dyskusję o inspiracjach, ale przy okazji niejako wychodzi zupełnie inna kwestia i nieco zapewne zaskakująca dla niektórych – dokładnie takiego samego w formie znaku (spirala Coordta/Mannstein) dla dwu różnych podmiotów. Znak Igrzysk w Monachium’72 był czarnobiały lub w wersji jednokolorowej.

Munich 1972

Z drugiej strony ta sama forma, poniżej, tym razem w wersji wielokolorowej, jako „spirala szczęścia”, jest znakiem gry liczbowej Lotto.

spirala szczęścia

Dziwne? Mamy więc sytuację gdy ten sam znak, kształt identyczny, występuje raz w wersji czarno-białej, a raz w wersji wielokolorowej, dla dwu różnych całkowicie podmiotów, choć na tym samym obszarze Niemiec. I nie jest to, napiszę wielkimi literami dla podkreślenia – NIE JEST TO AUTOPLAGIAT. Sytuacja bowiem tylko z pozoru na taką dziwną wygląda, mając jednak podstawy prawne, nawet kilka do wyboru nie tylko w prawie niemieckim, ale i polskim, pozwalającą autorowi na taki właśnie manewr. Dla pełnej jasności oba znaki były rejestrowane. Tu warto, na marginesie, przypomnieć zadymę z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, moim zdaniem nie uzasadnioną. Jest to w sumie dobry przyczynek do przypomnienia że warto znać prawo, w tym wypadku w zakresie własności intelektualnej.

Przy okazji znalazłem tutorial, jak sobie taką spiralę Coordta wykreślić.

Pełna nowa identyfikacja wizualna Ekwadoru ma zostać zaprezentowana w marcu, w Londynie.


AL:

Uzupełnienie: logo Monachium to jest modyfikacja oryginalnego projektu Aichera w postaci promieniującego słońca (prawdopodobnie bez tego przesunięcia w spirali), którego nie dało się zastrzec.
Co do znaku Glucksspirale, to jest to po prostu wykorzystane logo Olimpiady. Loteria powstała, żeby wspomóc finansowanie Igrzysk i po ich zakończeniu znak przejęła.

A co do nowego symbolu Ekwadoru – skojarzył mi się z kolorową wirującą spódnicą ludowego stroju :) Podoba się.

AL jesteś pewien że przejęła? bo nie musiała przejmować…

AL:

Tzn. jakkolwiek to ująć znak jest wykorzystywany przez loterię oficjalnie i legalnie, aczkolwiek nie znam aż tak dobrze szczegółów. Podobnie, po Olimpiadzie wykorzystywane tu i ówdzie mogły być np. piktogramy. Takie było ponoć założenie – wykorzystać powtórnie nie tylko obiekty sportowe ale również elementy identyfikacji.

nie mieszajmy logo i piktogramów. Co do logo napisałem że oba były rejestrowane a furtek może być kilka, także w prawie polskim. Sądziłem że masz jakieś wieści dokładniejsze :)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi