duża wtopa, z wełną
25 sierpnia 2012Na FB czasem się chwalą robotą. Pochwalili się i tym razem, ich też pochwalili, tyle że to wtopa. Duża wtopa, z międzynarodowym znakiem czystej żywej wełny – Woolmark, autorstwa Francesco Saroglia, z roku 1964, w tle. Żeby było weselej, to jeden ze znaków topowych dla projektowania logo, pokazywany chyba dotąd studentom, jak CPN. Na dokładkę to znak uznany, zatem chroniony na całym świecie we wszelkich kategoriach.
Poniżej trzy jego wersje
A to info o symbium, można też to obejrzeć na stronie symbium.pl
pytanie proste – plagiat czy ewidentna zadyma z premedytacją, ale chyba za grube nici… Zatem chyba jako rzekł Michał:
„nie ma nawet nad czym debatować – plagiat piksel w piksel”
Świat mnie jednak nadal zadziwia.
Post scriptum
Autor wtopy, Amarant Felidae, napisał do mnie, więc oddaję głos:
„zabiłeś mnie tym Woolmark. Zdołowało mnie to strasznie… bo znak mi się zajebiście podoba, ale z oczywistych względów odpada. szczerze mówiąc sobie przerzuciłem cały na mój projekt… i jest prawie identyczny. dobrze, że wybudziłeś mnie z tego tak szybko i nie zaczęło to funkcjonować, bo dopiero by bolało. Boli mnie to bardziej, niż świadomość, że wygląda to na plagiat,… może wiesz jak to jest – wyszedł fajny projekt z którego byłem zadowolony, a tu coś aż tak nie realnego.najlepsze jest, że tego logo w ogóle nie kojarzę. nie mniej dzięki za tę bolesną dawkę wiedzy”
Podobne artykuły
Tłumaczenie autora słuszne, warto czasami pokazać projekt kolegom po fachu – działa to lepiej niż wyszukiwarka grafiki, bo można przy okazji dostać wór krytyki i dosadnych sugestii :)
A co do samego projektu, to symetria woolmarka jest dość często wykorzystywana i można dać wiarę, że ktoś odkrył to jeszcze raz ;))
Przykład oparty o tą samą ideę:
http://www.flickr.com/photos/sandiv999/4665498874/in/set-72157622274905120/
The Carborundum Company Trademark
A. Richard De Natale designer.
ostatnio google wprowadziło wyszukiwanie grafiką. wprawdzie odnoszę wrażenie, że – przynajmniej na razie – najlepiej sobie to radzi z rozpoznawaniem grafiki rastrowej i dużą wagę przywiązuje do barw, ale może z czasem stanie się to przydatnym narzędziem sprawdzającym ewentualne pozorne plagiaty…