Bundesadler

1 marca 2016

Niemcy mają jedną z najlepiej opracowanych i wdrożonych identyfikacji organów państwa, wspominałem o tym opracowaniu w artykułach „rządowe znaki”„państwo jak korporacja cz 1”.   Mimo to pojawiają się próby opracowanie jeszcze bardziej zwartej identyfikacji, ograniczającej ilość form państwowego orła (Bundesadler) i obejmująca także inne symbole państwa.

Portal Design made in Germany przedstawił właśnie projekt koncepcyjny nowej identyfikacji Niemiec autorstwa Agencji MUTABOR Design z Hamburga. Nowa koncepcja zmian sprowadza, dotychczasowe sylwety orłów państwowych do jednej formy.

 Bundesadler nowa koncepcja

Ale to nie wszystko, bo autorzy koncepcji idą znacznie dalej, obejmując nią także min. herb i flagę państwową.

nowa koncepcja identyfikacji państwa - Niemcynowa koncepcja identyfikacji państwa - Niemcy

Więcej na stronie: brandprototyping.de

Przyznam, że koncepcja wydaje się mocno dyskusyjna. O ile podoba mi się sama idea, to już co do rozwiązań czy detali mam zastrzeżenia. W samym orle widzę do poprawy szerokość szczelin między „piórami”, nie da się ukryć, że przy dużym zmniejszeniu uciekają. Także koncepcja gwiazdek, jako otoku orła, wydaje się dość dziwna. Rozumiem, że to odwołanie do gwiazdek unijnych, jednak ich czerwień wprowadza nieco inną odczytywalną symbolikę.

W sumie i tak należą się gratulacje, za całościową i jednorodną koncepcję symboli państwa, mimo uwag, jakie mam. Jak by nie patrzeć, jest to pierwsza tak kompleksowa próba ogarnięcia symboli państwa i stworzenia spójnego systemu.

A u nas na razie też na koncepcjach prywatnych się kończy. Miało się co prawda coś zmienić, ale sądząc po dziś ogłoszonym, przez Urząd komunikacji Elektronicznej, ekspresowym konkursie na logo (7 dni) zmiany nie widać. Jest jak było.


Ślązak:

Odnośnie gwiazd, to jak opisuje to samo studio jest to symbol 16 landów. Mimo to trudno nie oprzeć się wrażeniu unijnych inspiracji. Czerwony kolor również może przy nich budzić skrajne skojarzenia.

Mimo to sądzę, że koncept jest bardzo sprytny. Czekam na dzień, kiedy w Polsce będziemy się mogli pochwalić chociażby taką spójnością w wizerunku.

Trzymam kciuki.

czytałem o landach, niestety wyjaśnienie to jedno a odczytywalność symboliki drugie, tym bardziej że unijne gwiazdki są praktycznie wszędzie. Co do pochwalenia się konceptami to chyba nie jest aż tak źle, choć mogło by być lepiej, gorzej za to z przejściem od fazy konceptu do fazy realizacji i tu przyznam optymistą jestem coraz mniejszym.

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi