80 symboli złotówki
1 maja 2011Ten kolejny już Ksiązkurs przyniósł nadspodziewaną ilość nadesłanych projektów – 80 prac, 37 autorów.
Bardzo dziękuję Wszystkim Autorom za udział w tej zabawie.
Mam teraz zarazem niezły zgryz, z wyborem, postanowiłem zatem poprosić Was o pomoc licząc na Wasze opinie i podpowiedzi. Do 5 maja można oddać swój głos na 1 wybrany projekt z poniżej przedstawionych, podając w komentarzu literę kolumny i nr wersu (np. „C7”). Szersze komentarze mile widziane.
Na tym etapie projekty są celowo niepodpisane i nieco przemieszane, by nie sugerować się autorstwem. Zostały także zaprezentowane specjalnie w małym formacie, nieco większym niż występujące w realu symbole, by pokazać jak wygląda w nich czytelność szczegółów, bardzo istotna w takim znaku. Pełna prezentacja, wszystkich projektów w dużym formacie wraz z podaniem autorów, będzie dostępna wraz z ogłoszeniem zwycięzcy Książkursu.
Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim autorom, którzy zechcieli wziąć udział w tej książkursowej zabawie. Pozwolę sobie ich wymienić w kolejności nadsyłania prac:
Janusz Wójcik
Kornel Demczuk
Sebastian Kamiński
Piotr Słota
Wojciech Stawarz
Rafał Olejarz
Sebastian Grabowski
Krzysztof Orkisz
Krzysztof Nowak
Piotr Kaczmar
Jacek Wojtczak
Szymon Pawlas
Mariusz Sokołowski
Katarzyna Szczerba
Przemysław Wyszyński
Krzysztof Bartczak
Przemysław Schmelter
Łukasz Słupski
Karol Oponowicz
Aleksander Lenart
Anita Puda
Mariusz Eleryk
Tomasz Dudzisz
Irena Czusz
Maciej Ziółkowski
Michał Linow
Rafał Pawlik
Buenos Chicos: Mikołaj Rytel & Paweł Grzelak
Antoni Mirosław
Jan Kuczyński
Adam Banaszek
Adrian Kuzyka
Katarzyna Miszczak
Marcin Śliwa
Andrzej Kowalczyk
Józef Kieraś
Grzegorz Wróbel
Życzę wszystkim oczywiście sukcesu i wygranej.
Szczególne podziękowania dla Andrzeja Biedy, autora tematu tego Książkursu.
Uzupełnienie:
Musiałem skorygować, z przyjemnością, ilość i prac i autorów. Jeden z maili z przesłanym projektem wylądował niestety w spamie i dopiero po interwencji autora udało się go odnaleźć. Bardzo przepraszam Grzegorza Wróbla za brak jego projektu w pierwszej odsłonie rezultatów konkursu.
Podobne artykuły
Cenna uwaga, choć pytanie o kaligrafię nieco retoryczne :) czasy kaligrafowania u początku edukacji szkolnej dawno minęły, niestety z wielką szkodą.
Bardzo podoba mi się D7 za schematyczne, „pierwiastkowe” ujęcie PLN. Ale jakbym miał głosować na inne niż moje to zdecydowanie D1 za atrakcyjną, dynamiczną formę, wciąż łatwą do odwzorowania w zapisie odręcznym.
widząc dominującą tendencję wśród lajków do odgrzewanych tematów jak Pound czy Euro, czy innych przekreśleń lub powtórzeń niczym US Dollar, postanowił postawić na oryginalność i zabawę skrótem Z(łoty) P(olski), w kontrze do urzędniczej nowomowy (PLN), więc:
A10
@mareksy: pytanie znowu o funkcję. Tak to jest odgrzewanie kotleta projektowo, ale od strony funkcji te wszystkie przekreślenia są ogólnoświatowym standardem na rynku finansowym. Nie da się ukryć ze taki znak złotówki nie miałby być znakiem dla znaku, a miałby żyć. Dla takiego maklera nieważne są te wszystkie projektowe niuanse, on chce jednoznacznie w zapisie wiedzieć że chodzi o walutę, a jak lepiej mu w tym pomóc niż stosując ogólnoświatowy „standard” wyglądu oznaczeń walut. Tak więc, piszę to tylko za siebie (bo w sumie najłatwiej zarzucić komuś laicyzm bez refleksji), zupełnie świadomie w swojej konstrukcji znaku postawiłem na funkcję znaku wobec zastanej rzeczywistości, a nie jego oryginalność ze wszelkimi tego konsekwencjami z „laicyzmem” włącznie. Nie wiem czy to założenia zgodne z założeniami autora konkursu, ale grunt że zgodne z moimi i nie zamierzam się ich wstydzić choćby mnie laikiem miano nazywać.
Nie wiem czy te przekreślenia to już standard Piotrze, oto za Rafałem Świątkiem zacytuję -„$, ¢, £, ¥, ₣, ₤ ₧, ₪ ₫, €”, zresztą sam Rafał postawił na FB pytania istotne, nie tyle dla tej zabawy co rzeczywistego opracowania takiego symbolu:
Czy jest nam potrzebny symbol złotówki? jak powinien wyglądać? czy powinien być np. ligaturą?
Ale to do rozważania przy okazji, a na razie mamy zabawę projektową, moim zdaniem bardzo udaną.
Najbardziej podoba mi się E7, ale sądzę że w piśmie odręcznym może sprawiać kłopoty, dlatego głosuję na też super kandydata E4. Prosty i nie naśladuje $.
B9 nieskomplikowany i łatwy do zapisania w piśmie odręcznym. Byłby czytelny nawet przy niechlujnym piśmie.
1) Wszystkie przekreślone poziomo Z (np. A12) można od razu odrzucić. Przecież to często używany zamiennik dla Ż.
2) Przekreślone pionowo Z (jak dolar) wydaje się oczywistym skojarzeniem. Jeżeli symbol nie musi być oryginalny to jest to najlepsza propozycja.
3) Dobrą propozycją jest też A1 (i odmiany G2, C5, C6, B8)
4) G5 jest moja, chyba nie jest najgorsza :) Przypominam, że poza Polską złoty to raczej zloty.
ad 1) poza tym przekreślone Z – Ƶ – było symbolem waluty Zairu.
ad 3) też mi się podobają te ligatury Z i Ł.
Chciałabym w tej chwili wysłać dwa nowe pomysł, wiem, że już po terminie, ale wena mnie naszła. Będzie galeria pokonkursowa? ;-)
F4, F6, G5, C10 i inne w tym stylu zbyt przypominają z matematyki oznaczenia zbioru liczb zespolonych. F3 to nijak nie mogę ogarnąć o co w nim chodzi i w jaki sposób nawiązuje do tematu :) Jeśli ode mnie zależałby wybór postawiłbym na F11 lub G11 (z tym że w tym ostatnim odwróciłbym kolejność)
F3? przekreślone Z… no chyba że chodziło Ci o E3, czyli połączenie znaku waluty – ¤ – z alchemicznym symbolem złota – kółkiem z kropką.
natomiast gdyby w G11 odwrócić kolejność, to zamiast „ZŁ” byłoby „ZZ”…
F1, A2, G3, B12 Są właściwie takie same. Co nie zmienia faktu że sprawdziłyby się świetnie jako symbol w powszechnym użyciu. Dlatego muszę zagłosować na wszystkie cztery!
Moim zdaniem niezbędne jest wyjście od formy odręcznej i przetestowanie jak symbol sprawdza się w postaci pisanej, bo w takiej przyjdzie mu funkcjonować. Dlatego IMHO wszelkie podcięcia czy wyszukane formy graficzne, które ładnie wyglądają w druku, odpadają, bo najzwyczajniej będą trudne do napisania.
BTW postuluję również do głosujących o choć krótki komentarz do swoich typów — nie róbmy z bloga ALW drugiego Onetu ;)
D1 Jak dla mnie najciekawszy. Prosty w zapisie ,zgrabny i nie dosłowny. Gratulacje dla Autora :)
E8 – dla mnie najbardziej finansowy koncept, choć wymaga dopracowania w czytelności, to koncepcja bardzo przypadła mi do gustu.
Wizualnie najbardziej podobają mi się A10 G10 D6, jednakże wizualna strona to nie wszystko, wydaje mi się, że byłby problem już z wyświetleniem na tablicy diodowej o niskiej rozdzielczości (chyba dość popularnych na giełdach) stąd mój głos oddaję na projekt A2 – prosty, mieszczący się w konwencji symboli walutowych, a dodatkowo Ł mający ;) patrząc na podobieństwo F1 czy B12 można stwierdzić, że jest dość naturalny.
[…] projektową, książkurs na temat symbolu złotówki? jeśli nie, to polecam, przy okazji – „80 symboli złotówki”. Prawie rok po tej zabawie, anonsowałem pojawienie się oficjalnie nowego symbolu tureckiej […]
TYLKO C5 :) !!!! i pokrewne z nim A1, D5 !! D4 ciekawy, a coś w stylu F1 od biedy :)
Na wstępie kryterium. A jest ono proste, bowiem każdy ze znaków staram się napisać ręcznie, odruchowo. Nie uniknie się bowiem aspektu, iż znak ten musi funkcjonować odręcznie (jeśli miałby funkcjonować na co dzień, a nie pozostać znakiem dla znaku). Tak więc z bólem trzeba będzie podziękować kilku bardzo fajnym znakom jakie tu widzę, a których subtelności w często niechlujnym niestety (gdzie te zajęcia z kaligrafii) piśmie ręcznym się zupełnie zatracą. Niemniej ważne jest to, aby to nie był skomplikowany kształt „dla ręki”. Tak więc jak o mnie chodzi, osobiście stawiam na funkcjonalność znaku, niż jego czysto projektowy aspekt. Tak więc E1 F3 A4 B4 C8 D8 C9 C11 A12 – ten zestaw by odpowiadał moim kryteriom.