Jaka korona w godle?
16 grudnia 2006Wracam uparcie do tematu naszych symboli narodowych, choć poprawniej i zgodnie z ustawą powinienem używać określenia „państwowych” nie „narodowych”. Taka dziwota – PRL te symbole upaństwowił, RP ich do tej pory narodowi jeszcze nie zwróciła.
O Orle, jako godle, wspominałem już. Dziś o jego koronie. W dziejach naszej państwowości nie było takiej korony, jak ta obecna, ale to temat na odrębne opisanie. Męczy mnie rzecz bardziej przyziemna – jaka ta korona właściwie jest na obecnie używanym godle? Niby wiadomo, ale czy na pewno? Zrobiłem drobne porównanie wersji kolorowej i czarno-białej i wyszło… dziwnie…
Mamy oto skan korony wykonany z Dziennika Ustaw, prezentującego obowiązujący wzór godła
Teraz porównajmy stosowny fragment z odtworzeniem godła prezentowanym w Wikipedii. Wszystko jest tak samo, OK.
Aby jednak nie bylo wątpliwości dodam, ponownie, tym razem mocno wyostrzony, skan z Dziennika Ustaw
Mamy więc jasność co do kształtu korony, zatem jej wersja czarno-biała powinna wyglądać mniej więcej tak jak niżej
Czy aby na pewno? Okazuje się, że niekoniecznie, bowiem porównanie powyżej zaprezentowanych z dwoma wersjami czarno-białymi, jakie występują oficjalnie, to przekonanie podaje w wątpliwość. Mamy oto wersję wystepującą na banknotach RP, różniącą się zdecydowanie w odtworzeniu środkowej części korony, szczególnie góra.
Mamy także wersję drugą, używaną przez administrację państwową, zgodną z ową zaprezentowaną wersją”banknotową”
Jaka więc, ta korona w godle, jest obowiazująca?
Projektując znaki firmowe przygotowuje się zawsze wersję kolorową i czarno-białą (monochromatyczną). Nasza ustawa o godle wersji czarno-białej w ogóle nie zawiera. Dla poważnych firm, dbałych o wizerunek, opracowuje się co najmniej Księgę Znaku, a na ogół rozbudowane Corporate Identity, dla prawidłowego korzystania z logo.Uczula się klienta na bezwzględne kontrolowanie prawidłowości stosowania wersji logo, dla zachowania jednolitości wizerunku firmy. Ostrzega się przed rozchwianiem tegoż wizerunku, przez niedopilnowanie właściwej kolorystyki, przypadkowo wprowadzane modyfikacje w znaku – na przykład przez odtworzenia logo ze skanu. A tu taki pasztet…
Dygresja:
Nasi bracia Czesi dbają o własne symbole narodowe i na oficjalnej stronie głowy Państwa Republiki Czeskiej przedstawiono herb wielki i herb maly państwa, barwy, flagę a także proporzec prezydenta http://www.hrad.cz/cz/stat_symboly/index.shtml Dostęp do owych zasobów jest dziecinnie prosty, ze strony głównej. Gwoli zaspokojenia ciekawości zajrzałem na stronę Prezydenta RP, nie moglem jakoś zlokalizować, dopiero po wpisaniu hasła „godło”, do wyszukiwarki wewnętrznej, dane mi było obejrzeć elementy naszej symboliki http://www.prezydent.pl/x.node?id=82. Dla wtajemniczonych? Na marginesie – okazało się że flaga z godłem używana jest przez Polonię amerykańską. Obejrzałem inne strony – strona www Sejmu RP, brak nawet małego godła. Na stronie internetowej Senatu mamy li tylko godło Senatu, nie ma godła państwowe. Nie znalazłem także przedstawień symboliki narodowej na witrynie Kancelarii Premiera Rady Ministrów ani MSZ. Smutne.
PS Więcej o herbie RP na stronie projektu Orli Dom.
Podobne artykuły
Krzysztofie, jest jeszcze jedno wytłumaczenie tego braku, choć nie smiem podejrzewać ze prawdziwe, zapomnienie o czymś takim jak godło.
A jednak na stronie KPRM jest godło. Podaję link http://www.kprm.gov.pl/8972_17308.htm (wchodzi się tam ze strony głównej przez baner "nasz kraj Polska".
No właśnie, ale to przecież… kolejna wersja.
Pozdrawiam serdecznie
EG
Drogi Anonimie, owszem jest godło na stronie KPRM, nawet jest w nagłówku stron, tyle że nie szło o prezentację a plik do pobrania z wzorcowym odwzorowaniem, tak jak to zrobili Czesi.
Poruszane tu symbole są jednak symbolami PAŃSTWOWYMI a nie narodowymi, bo identyfikuja się z nimi wszyscy OBYWATELE Polski, a nie tylko Polacy. Przecież symbolika ta obowiązuje również zamieszkałych u nas Niemców, Cyganów, Kaszubów, Ślązaków, Białorusinów czy Ukraińców.
Anonimie, widzisz to nie jest niestety tak. Symbole orła białego i barwy biało-czerwone są narodowymi. Ta forma orła jest symbolem tej państwowości jaką mamy, wcześniejsze formy zmieniały się na przestrzeni dziejów.
Identyfikuje się naród, czyli obywatele. Jeśli ktoś ma obywatelstwo polskie i czuje się Polakiem, to co za różnica skąd przybył. Natomiast obywatel innego państwa zamieszkały u nas powinien te symbole szanować, identyfikować się nie musi, jego wola.
Ma to także, to odwołanie do narodu, inne uzasadnienie – otóz po latach funkcjonowania ich w PRL, jako symboli państwowych tylko, z jednoczesnym zawarowaniem bardzo ograniczonego dostępu do ich używania przez obywateli, symbole te zwrócono symbolicznie narodowi, a zatem ich używanie przez obywatela nie jest zabronione o ile im nie uwłacza.
[…] Barwa flagi Która flaga? Jaka korona w godle? 2007 Zostaje prowizorka z symbolami Flaga czy bandera? 2008 Państwo jak korporacja cz.1 Państwo […]
[…] która jest nie do końca jasna w kształcie także w oryginale, przyznaję bez bicia (zobacz: „Jaka korona w godle” ). Tu forma przybrała dziwny kształt, wynikający z automatycznego sprowadzenia do czerni po […]
Żadna z tych koron nie jest koroną królewską, a zwłaszcza nie jest Koroną Jagiellończyka, którą Prusacy wykradli z Wawelu i przetopili, by nikt o niej nie pamiętał, jak wyglądała. Na szczęście są Jej inne jeszcze wizerunki. To jest korona honorowego – tylko – namiestnika, nawet nie będącego w randze księcia. Tu chodzi jedynie o urzędnika, który podlega suwerenowi. W dodatku ta korona coś za bardzo jest zamazana w swoim wyrazie, co przywodzi na myśl przypuszczenie, że tu chodzi jedynie o mrzonkę, impresję państwowości.
koroną Jagiellończyka?? a co to za korona? Znam opisaną w wielu publikacjach koronę Łokietka, zwaną koroną Chrobrego, którą koronowano królów polskich do końca I Rzeczypospolitej. I to właśnie tę koronę Prusacy przetopili. Coś się chyba pomyliłeś Krzysztofie Andrzeju, albo ja o czymś nie wiem.
Prawdziwiwe polskim ORŁEM BIAŁYM jest ten sprzed 1927.roku, który znajduje się na tarczy o barwie amarantu królewskiego – królewskiej purpury, a nie na farmazońskiej (masońskiej) czerwieni !
– Za dużo by tu o zmianach mówić, więc najlepiej wrócić do tego jeszcze w pełni polskiego wizerunku, pod którym w 1918. czy 1920. nasi przodkowie wywalczyli Najjaśniejszą Rzeczpospolitą, ginąc pod tym wizerunkiem, będąc związanymi jedynie przysięgą duszy, serca i honoru.
Krzysztofie Andrzeju, wybacz, ale coś mieszasz i konfabulujesz. Amarant to wymysł francuski, ery napoleońskiej i nic mu do królewskości. Królewska była purpura. Masońska czerwień?? poczytaj nieco w temacie czerwieni, bo na razie farmazony prawisz.
Co do orła, pod którym nasi przodkowie wywalczyli wolność, to muszę Cię mocno zmartwić, było ich co najmniej kilka, w tym, o zgrozo, był i bez korony. Polecam nieco literatury w temacie.
Szkot Zduński
Panu Krzysztofowi Andrzejowi w odpowiedzi.
Słusznie ALW zauważył, że Mocium Panie farmazony prawisz, ale ja określę Twoje wypociny ostrzej: pieprzysz bąka, a on brzdąka …
Co do „korony Jagiellończyka” – zanim się Mocium Panie wypowiesz w tej materii, przestudiuj uważnie książkę Prof. Jerzego Lileyki „Regalia Polskie” (czytanie nie boli !) i dopiero zabieraj głos. Już znalazł się jeden taki podobny do Ciebie besserwisser co wymyślił koronę … wiejską !
Co do orła „sprzed 1927 r. wypisujesz horrendalne bzdury uważając „królewski [?] amarant” za „królewska purpurę”. Amarant bowiem, Mocium Panie, to barwa z grupy fioletów otrzymana za pomocą sztucznego barwnika w czasach napoleońskich. A że piękna i barwienie tańsze niż barwnikami naturalnymi – to się szybko przyjęła. Stąd od czasów napoleońskich barwami kawalerii polskiej stały się granat (polski !) i amarant, który wówczas zastąpił karmazyn (polski !).
A co do orłów pod którymi służyli Polacy – to było różnie, co słusznie zauważył ALW. Dwa z nich poniżej:
orzełek strzelecki 1913
orzełek legionowy 1914
hej wersja na Banknocie jest nieprawidłowa ale celowo! Banknoty mają ukryte szczegóły znane tylko mennicy to może być jeden z nich. Nie jest właściwe wydaje się wzorowanie na banknotowej wersji.
Osobiście zastanawia mnie w ogóle sens korony w godle podczas gdy wiadomo że nie ma monarchii w Polsce. Jest wiele innych przedmiotów które można by dodać jak np wieniec laurowy albo gałazka oliwna – symbol pokojowego rozstrzygnięcia sporu z Związkiem radzieckim.
Dodatkowo zastanawia dlaczego nie ma koloru korony na fladze ?
Hej, 1/ nie rozmawiamy o zabezpieczeniu banknotów; 2/ od zabezpieczania banknotów są inne myki; 3/ to że nie jest właściwe nie znaczy, że nie jest powszechnie robione.
Co do korony w godle – cóż można i berecik z antenką, tylko po co?
Koloru korony nie ma na fladze bo jej barwy się nie uwzględnia – Orzeł Biały w polu czerwonym – biel i czerwień.
Uwaga na koniec – jesli nie chcesz by Twoje komentarze lądowały w spamie pisz prawdziwy mail.
Niesamowite.Gratuluje zagłębienia w temat.
Firmy ufają projektantom i twórcom ich wizerunku, a taka "mała Rzeczpospolita" ma problemy z koroną. Jest to dziwne bo temat korony poruszany był już w mediach.
Z drugiej strony żadkość występowania symboli "państwowych" na stronach rządowych pokazuje, że nie są one takie ważne.Ale dlaczego nie? Czy łebmaster nie może zaproponować umieszczenia takich symboli? Czy mu się zabrania umieszczania ich w widocznym miejscu na stronie?… .