instrukcja obsługi flagi

30 kwietnia 2012

1. Używaną flagę:

a/ wyprać
b/ wyprasować
c/ powiesić

2. Nową flagę

a/wyprasować
b/ powiesić

3. Wieszanie flagi:

a/ flagę na drzewcu wieszamy pod kątem zbliżonym do 450 lub w pionie

wieszanie flagi 1

b/ flagę na maszcie można wieszać pionowo lub poziomo

c/ flagę bez drzewca można wieszać pionowo lub poziomo

wieszanie flagi 2

Uwaga: Na fladze nie może być żadnych napisów czy znaków!


Piotr:

Dobra ściąga. Najczęściej powtarzanym błędem jest flaga w pionie w układzie czerwono-białym, co bierze się z jakiejś dziwnej acz powszechnie wyznawanej zasady obracania o 90 stopni w prawo flagi wiszącej na maszcie w poziomie. Skąd tak sobie naród ubzdurał – niewiadoma.

Osobiście przy tym tłumacząc zasadę wieszania w pionie nie mając obrazków przywołuje zasadę czytania. I tak jak tekst czytamy od góry do dołu i od lewej do prawej tak samo flaga w poziomie czytana od góry do dołu jest biało-czerowna tak w pionie czytana od lewej do prawej jest biało-czerwona (a nie czerowno-biała). Zresztą, zasada „czytania” sprawdza się w przypadku wielu flag dużo bardziej niż urojona zasada „obrotu”.

Super wpis, gdzie można znaleźć informacje źródłowe jak wieszać flagę?

źródłem jest Ustawa o godle, w załączniku jest jaki jest układ kolorów w poziomie i pionie.

Monika:

Ja mam inne pytanie. Ostatnio wybuchła dyskusja, że Orzeł na fladze (mania flag na euro) nie może wchodzić już na czerwone pole. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi: dlaczego?

Jedyne co udało mi się znaleźć to tłumacznie ze orzeł na fladze oznaczony jest oczywiście kolorem białym i tam powinien się znajdować, czy to prawda?

odpowiedź jest prosta – tak wygląda wzór tej flagi/bandery w Ustawie i nie ma znaczenia skąd to się wzięło, choć i na ten temat może się pojawi na Orlim Domu. Czy to dopiero teraz tak jest? ależ nie, od przedwojny obowiązuje taki wzór i zakres jej stosowania.

Gdy się rozglądam w dniu święta narodowego, to widzę, że niektórzy wywieszają flagę na szybie albo przypiętą do parapetu. Flaga nie może tak wisieć, ustawa na to nie pozwala. Jak już ktoś się decyduje, żeby wywiesić (a każdy powinien), to należy zamontować na ścianie uchwyt do flagi.

Małga:

A jak powiesić flagę w pionie (na tablicy)i z prawej strony podnieść ją do góry (na 1/4 długości)i upiąć w biało-czerwony kwiat.

Niestety nie potrafię wytłumaczyć tekstowo

Przemek:

Przed punktem pierwszym można by dodać jeszcze jeden: upewnij się, że to, co chcesz wywiesić, jest rzeczywiście flagą Polski (odpowiednie proporcje, kolory) – z tym bywa bardzo różnie :)

1/ flaga państwowa musi mieć zapisane w ustawie proporcje, ale flaga narodowa już nie. Różnią się obie tylko proporcjami
2/ barwa prawidłowa czyli jaka? ten LIUV zapisany w ustawie odnosił się do konkretnej tkaniny, wełnianej, na bandery. Zastosowanie na innym materiale da inny odcień. Specyfikacji koloru w CMYK, Pantone, HKS itd. brak.

Ryszard:

Dziekuję za fajny opis. Mogę poprosić o źródło zasad wieszania flag „bez drzewca” – ostatni obrazek.

W ostatnich latach nagminne jest wieszanie flagi w formie proporca/wstęgi na masztach przed budynkami. Skutek, moim zdaniem, jest opłakany, ponieważ kolejność barw zmienia się wraz z wiatrem…. Ustawa o godle definiuje zasady wieszania wstęgi, ale nie ma tam słowa o „białym od drzewca”…

Skutek domniemanej zasady „białym do drzewca” był widoczny w Warszawie: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-warszawa-flagi-monaco-znikna-z-ul-zwirki-i-wigury,nId,349425

Jest też do zobaczenia na co dzień przy muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.warsawtour.pl/sites/default/files/imagecache/atrakcja_big/repozytorium/zdjecia/punkty_widokowe/muzeum_powstania_warszawskiego_1.jpg

-Ryszard

Małe nieporozumienie się widzę wkrada. Zasady weksylologiczne jak i pierwszeństwo heraldyczne barw – liczymy od lewej do prawej, tak jak czytamy, choć zgodnie z zasadą heraldyczną opisu barw, zza tarczy, jest to od prawej do lewej i tak występuje w opisach. Przy drzewcu zatem kolor ważniejszy (biel orła) a potem czerwień. Niestety w wypadku flag pionowych nie da się uniknąć odwrócenia płata przez wiatr, ale nie ma to znaczenia dla kolejności ani ich odczytywania

Dziękuję za ciekawy i wartościowy merytorycznie artykuł o polskiej fladze i zasadach jej eksponowania.Chcę dodać,że flaga jest najpopularniejszym,a jednocześnie najbardziej zaniedbanym symbolem Polski i Polaków.W czasie świąt związanych z patriotycznymi wydarzeniami widać coraz więcej naszych flag,ale niestety, wiotka tkanina,z których wykonuje się flagi,pod wpływem wiatru szybko się oplątuje na drzewcu.Gdy pada deszcz lub śnieg,flaga dodatkowo skleja się i zastyga w formie bezkształtnej bryły.Natomiast,gdy nie ma wiatru i w pomieszczeniach zamkniętych,flaga pod wpływem grawitacji zwisa bezwładnie w kształcie zdeformowanego trójkąta.Wówczas,informacja zapisana na fladze staje się nieczytelna.Flaga traci swoją siłę przekazu-staje się antyreklamą, a nawet karykaturą przedstawianej idei.Nieruchoma,oplątana,zaniedbana flaga kojarzy się ze zniewoleniem,skostnieniem,bezradnością,brakiem energii i słabością.Polacy, zasługują na lepszy symbol, jakim jest flaga polska wykonana w standardzie DOBRA FLAGA,która NIGDY nie oplątuje się i ZAWSZE utrzymuje prostokątny,falujący kształt-to prawdziwy symbol dzielnego kraju i Polaka.Można ją obejrzeć jak powiewa na filmie, na http://www.dobraflaga.com.pl Zbliża się 2 maja-Dzień Flagi-to znakomita okazja do wyeksponowania naszych biało-czerwonych barw.Flaga na maszt!!!!

Niestety, stoję na stanowisku, że flaga powinna być flagą, a co za tym idzie powiewać całkowicie swobodnie i zwisać, bo taka jest jej rola. Jeżeli przyjąć, że ma być to sztywna/usztywniona powierzchnia, nie wiem po co, to równie dobrze można ją zrobić z plastiku czy metalu, będzie jeszcze sztywniejsza, tylko czy to jeszcze będzie flaga? NB. historia zna przykład metalowej flagi, ale jest to raczej klasyfikacja archeologiczna zabytku.

Stan:

Rys. 3a wprowadza w błąd. Można też wieszać flagę na pręcie poziomym np. z balkonu lub okna, ale tak, aby z ulicy (w kierunku rosnących numerów domów) biała połowa flagi była widoczna z lewej strony.

punkt 3a nie wprowadza w błąd, nie doczytałeś punktu 3c

Stan:

…doczytałem Twój p. 3c, gdzie mowa o fladze bez drzewca. Mówiłem o fladze na drążku. Niemniej namieszałem, za co przepraszam. :-)

jeśli podajesz link to podaj go dokładnie do miejsca, gdzie są materiały potwierdzające Twoje twierdzenie.

Stan:

P.S.2 – jeszcze jaśniej mówi poradnik eski:
http://warszawa.eska.pl/newsy/polska-flaga-jak-wieszac-prawidlowo-poradnik/68301
cytuję:
Jak wieszać polską flagę?
białym kolorem do góry lub jeśli flaga będzie zwisać poziomo – biały kolor na „wierzchu” (czerwony od strony ściany);
używamy flag biało-czerwonych, bez dodatkowy symboli, jak orzeł czy herb (są zarezerwowane dla instytucji);

zastanawiam się co Ty chcesz udowodnić tymi komentarzami, wszystko co piszesz jest na rysunkach

Stan:

Nic nie chcę udowodnić, włączyłem się w Twoją akcję sprzed 4 lat…

Zgoda co do skróconego linku – poprawiłem się w PS-3. Notabene podałem link z listy na Google-u, bo inaczej nie był aktywny (w moim kompie); niezrozumiałe „…w art. …” są nie moje. Zakończę wyrażając uznanie za wartościowy artykuł/instrukcję.

Za zamieszanie przepraszam ponownie i pozdrawiam.

w sumie nic się nie stało, skoro się zrozumieliśmy :) Dziękuję za docenienie :)

Stan:

…nie zginęła… i nigdy nie zginie!
:-)

Stan:

P.S.3 – Rys. 3a Autora jest poprawny, gdy dotyczy bramy lub wejścia do domu. W pierwszym wpisie popełniłem błąd, za co przepraszam. Wskazówka o kierunku numeracji domów dotyczy flagi zawieszonej nad ulicą!

Jak flaga =na drążku poziomym= powinna być wystawiona na balkonie lub w oknie, pokazuje rysunek:
PPT]zasady wywieszania flag
http://www.malopolska.uw.gov.pl/doc/PREZENTACJA_Zasady_wywieszania_flag.ppt
1.Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej zostały określone w art. …

wieszanie flag nad ulicą nie dotyczy obywateli, to problem urzędów miejskich. Co do flagi powieszonej na balkonie, pod kątem 90 stopni, moim zdaniem, tak nie powinno się wieszać, bo tworzy się coś pośredniego między flagą a banerem, ale upierał się nie będę.

O co Ci chodzi w tym zdaniu: „1.Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej zostały określone w art. …”, niestety nie wiem.

Stan:

Dzień dobry; ma Pan rację, że na balkonie flaga z drzewcem prostopadłym do ściany nie wygląda zwyczajnie. Ale np. w blokowiskach sposób zalecany przez UW w Krakowie jest – moim zdaniem – godny propagowania. Pozdrawiam serdecznie :-)

Stan:

Witam w dniu święta 3 Maja!
Sprawdziłem w praktyce na swoim balkonie: miałeś rację nie zalecając wieszania flagi z drzewcem poziomo, aczkolwiek jest dopuszczalne. Otóż wiatr zmienny albo ją owija wokół drzewca, albo fałduje i kładzie na kwiatkach lub tp. Ten efekt jest mniejszy, gdy drzewce mocowane jest pod kątem 30-45 st. Chyba przesunę mocowanie w ten sposób. Pozdrawiam :)

Stan:

Jednak nie jest tak ważny kąt, jak kierunek wiatru. Moja z poziomym drzewcem wisiała ładnie, a tamta pod kątem ca. 40 st. na bloku prostopadłym do mojego zwinęła się i biały płat przykrył czerwony. Po pół godzinie obie się zwinęły. :)

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi