dwa patriotyzmy

11 listopada 2012

Dziś 11 listopada, Dzień Niepodległości. Dzień w którym powinniśmy się cieszyć,  z tej odzyskanej, wspólnie i ponad podziałami. Powinniśmy, ale nie umiemy. Dzielą nas nawet takie drobiazgi, jak historyczna kokarda narodowa.

polskie patriotyzmy

Dwa małe akcenty, wpięte w klapy, identyfikują dwa nasze patriotyzmy. Prawdziwy i prawdziwszy.  Bo skoro Prezydent naszego, niepodległego państwa, wybrany w wolnych wyborach, nosi ową historyczną kokardę, to nie może jej nosić kontestator tej rzeczywistości. Tak, jak by kokarda miała przekonania polityczne. Jak by to były, przypadkiem, dwa odrębne święta. Dziwne i smutne.  Coraz bardziej ten dzień przypomina powszedni dzień walki, nie tylko na słowa, zamiast radosnego, jak w innych krajach, dnia niepodległości.

Nie potrafimy się wspólnie cieszyć z odzyskanej, nawet w ten jeden dzień roku.


Grzegorz Araszewski:

Jak to jest z czytaniem tej kokardy? Jeśli flagi czytamy, tak jak piszemy, czyli od lewej odo prawej i z góry na dół, to czy aby tej zasady nie stosujemy czytając kokardę, czyli od zewnątrz do wewnątrz? Bo jeśli tak, to to jest kokarda maltańska. Ot, zagadka.

Czytanie kokardy jest bardzo proste, czytamy nie jak flagę a jak herb, zatem biel w środku (orzeł) i czerwień na zewnątrz (tarcza herbu). Flagę też czytamy zgodnie z tą zasadą, od najważniejszego (1 – biel orła) do drugoplanowego (2 – czerwień tarczy).

*imię

*e-mail

strona

napisz komentarz

*

 
    • Translate to:

  • Nowe

  • Tematy

  • Tagi