bigos reaktywacja?

13 stycznia 2016

Dawno temu, czyli 7 lat nazad, w 2009 r., zaprezentowałem pierwsze przymiarki do systemu promocji Polski. Nota bene znaczek Polski znalazł się także w logo mojego bloga, którego właśnie czytasz.

system PL

system PL, bigos, proj. alw

Temat takiej promocji Polski powracał na blogu, przez kolejne 3 lata, 24 razy, dyskutowany i omawiany detalicznie. W końcu znalazł się chętny na jego zastosowanie, wykupując prawa majątkowe do projektu, a ja o projekcie prawie zapomniałem, aż do dzisiaj.

Szymon Pawlas podesłał mi dzisiaj link, do grupy na Facebooku, a tam taki obrazek.

grupa na FB

Nie daję linku do tej grupy, sami musicie sobie poszukać.

Ciekawa reaktywacja w cudzym wykonaniu.


zbieżność myślenia

11 maja 2012

Przykład zbieżności myślenia:

znak Kordegardy Filipa Zagórskiego, z roku 2011,

Kordegarda logo
printcontrol.plfilipzagorski.com
przyznaję podoba mi się,

A to moje „Poland OK”, z roku 2009

Poland OK - projekt: alw

alw.pl, Polska jest OK. Warto zerknąć też na System Poland OK, gdzie zastosowałem w systemie pogrubioną odmianę kroju Avant Garde, autorstwa Herba Lubalina.


tfurcza Polska

13 grudnia 2011

Kiedyś zacząłem zabawę w System PL. No i poszedł ów system w lud, i stało się, co się stało, czyli ludycznie ewoluował i tfurczo oklapł.

przyklapnięta Polska

Za to ile opinii o genialności owego przyklapa…. Jak to na Digarcie….

Autor: „iforin” o sobie –” Nie idę tędy, którędy podążają nowe trendy.”. Nooo… nie idzie.


Chopin + Polska

25 lipca 2011

Rok Chopina co prawda dawno minął, ale przy okazji rozmów, o tymże roku, postanowiłem profil Chopina wpasować w dawno nie ruszany projekt „system PL”. Efekt poniżej.

Chopin by alw

Swoją drogą profil ma mocno charakterystyczny i, jak to mówią, ograny, więc problemu nie było. Oparłem się zresztą na profilu z projektu kartki Konstantego Sopoćki, z roku 1949.

Ciekawe czyj jeszcze profil dałoby się sprowadzić do tak uproszczonej formy…. Mogłaby powstać seria.

Zagadka

Wojciech Stawarz podesłał mi zagadkę w powyższym stylu „ociosanym” – kto to ach kto?

Przyznam bez bicia nie wiem…


Made in

23 czerwca 2011

Francuzi wprowadzają nowe oznakowanie produktów wyprodukowanych przynajmniej w połowie we Francji. Zamiast dobrze znanego hasła Made in France postawili na preferencje językowe, zgodnie z ustawą Loi Toubon o ochronie języka (na przykład umieszczenie angielskiego hasła bez francuskie tłumaczenie jest karalne) i stworzyli francuską wersję – Origine France Garantie. Trzeba przyznać że bardzo udatną i zrozumiałą bez znajomości francuskiego,

Origine France Garantie

Origine France Garantie

Tagebuch Design zauważa że krój zastosowany w znaku ma pochodzenie szwajcarskie –   „Barbedor” zaprojektował  Hans Eduard Meier, ale to w końcu zgodne z założeniem – co najmniej połowa produktu ma być wytworzona we Francji.

Warto też przy okazji zajrzeć, to dla znających francuski, na stronę Pro France. Une assotiation pour promouvoir la Marque France (Stowarzyszenie dla promocji Marki Francji) z wycinkami prasowymi o nowym znaku.

Tak przeglądając stronę tego stowarzyszenia  myślę że dobrym pomysłem było by i u nas takie powiązanie wszelkich ruchów promocyjnych w jeden nurt, na przykład takiego stowarzyszenia, ale… my nie lubimy prostych rozwiązań…

Czy można się uczyć od innych?   Nie tylko można, ale i należy. Zatem i u nas zamiast kilku, a może już kilkunastu znaków, znalazłem na shutterstock nawet taki oto pomysł

shutterstock - made in poland

może warto byłoby pomyśleć, wzorując się na francuskim rozwiązaniu, na wprowadzeniem jednej marki i to w narodowym języku zamiast anglicyzmu.

Tak dla sprawdzenia, czy da się po polsku być zrozumiałym dla obcokrajowca, stworzyłem sobie hasło w oparciu o trzy słowa „oryginał” + „Polska” + „naturalnie” = „Oryginał Polska Naturalnie”. Pierwsze i ostatnie słowo nie powinny sprawiać kłopotu, w angielskim mamy powszechnie zrozumiałe słowa „oryginal” i „natural”. W polskim słowie „oryginał” jest co prawda nieszczęsna litera „ł”, ale robiąc myk graficzny, tu użyłem znaczka z projektu „system PL”, da się to obejść. Efekt, tak skomponowanego na szybko znaku, poniżej.
Oryginał Polska Naturalnie - projekt alw Copyright © 2011. andrzej-ludwik włoszczyński

Użyłem kroju spod palca i na dodatek obcej prowieniencji, ale da się to zrobić również w oparciu o wyłącznie rodzimego pochodzenia kroje.

PS. Jak by ktoś zainteresowany był, to naturalnie zapraszam, służę prawami autorskimi hasła i koncepcji 🙂


Polska jest kobietą

4 września 2010

Przypomniało mi się, nie wiedzieć czemu,  wdzięczne hasło Partii Kobiet – „Polska jest kobietą”, swoją drogą dziwne że mężczyźni nie mają swojej partii… Ale, ale, ja nie o partiach a o haśle, które jak tylko się przypomniało, to nabrało  zaraz kształtu, w mojej głowie. A że bawiąc się typolicami zasmakowałem widać, to i efekt wyszedł taki

Polska jako kobieta
A że kobieta zmienną jest, to i lica obleka w miny różniaste…
Polska jest kobietą
i jak jej nie kochać 🙂

PS przecinek + średnik i… „ach te oczy…”


Wracam do Polski

20 lutego 2010

Wracam, a konkretnie do omawianego jakiś już czas temu systemu PL. W wolnej chwili sprawdziłem jak ta zabawa, pozytywnymi słowami i znakiem Polski, wygląda na gadżetach. Oto mała próbka
torba i butla - Unico, sympatico, magnificoMały zestaw plażowy, na rozgrzewkę
koszulki t-shirtKoszulki dla gorącego macho.


Logo prezydencji polskiej UE

16 października 2009

Prezydencja polska UE w 2011 r.

Dlaczego tak?

A dlaczego nie?

Co Kowalski o prezydencji polskiej wiedzieć powinien – schuman.org.pl


16 października 2009
logo system PL
Tagi:

komentarzy 13

Przemiana

26 lipca 2009

Orzeł i reszta.


Kolory Polski

24 lipca 2009

Na weekend jak znalazł zabawa w kolory Polski. Odpowiadając na komentarz Wiktora Kołodzieja („Dziś bigos”) obiecałem pokazać kolorowe wersje znaku i oto one, mała próbka zabawy w zmianę koloru.

logo Poland  próbki kolorów

A tu próbki rozjaśniania koloru 100, 80, 60, 40, i 20%

Poland próbki kolorów 2

Poland bez koła

Czy znak Poland musi być koniecznie czerwony? jak widać nie, można spokojnie operować każdym kolorem i jedynie nie we wszystkich da się stosować zbyt duże rozjaśnienie, przy użyciu na białym tle i w zmniejszeniu. Odwrotnie będzie na czarnym tle z w pełni nasyconymi kolorami takimi jak np. granat

Poniżej próbka jak to się sprawdza razem z literą.

Poland, magnifico, sympatico, offen, unico

na koniec zaś kilka kombinacji literniczych i zabaw z kolorem.

Poland - unico, sympatico, magnifico

znak Poland - próbki tekstu 2

PS koniecznie przeczytajcie Staniszewskiego jeśli chcecie zobaczyć jak ględzeniem buduje się promocję Polski, szczególnie urzekający jest pomysł promocji 3W (Wojtyła, wódka, Wałęsa).